Jak sprzedać stare monety?

Osoby, które posiadają stare monety, mogą sprzedać je w sklepach numizmatycznych, które przeprowadzają profesjonalną wycenę.

Na wartość składa się często wiele czynników, takich jak nakład, stan zachowania, zainteresowanie inwestorów. Niekiedy monety cieszą się zainteresowaniem ze względu na serię monet, przykładowo z władcami Polski, kiedy kolekcjonerzy chcą zebrać całą serię, natomiast jedna z nich została wybita w nieco mniejszym nakładzie niż pozostałe.

Jak sprzedać stare monety?

Jak ocenia się wartość walorów numizmatycznych

Największą wartość mają rzadkie monety, które nie posiadają śladów obiegu, czyli monety, które pochodzą prosto z banku, nie były używane jako środek płatniczy. Numizmatyk specjalista może ocenić szczegółowo stan, dodatkowo monety mogą być ocenione przez specjalistyczne firmy, które zajmują się wyceną, dotyczy to zwłaszcza monet wartościowych, złotych czy też srebrnych. W niektórych przypadkach dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się monety, które mimo dużego nakładu, w wyniku przykładowo wycofania z rynku, obecnie są trudno dostępne. Wiele osób posiada w domu różne walory numizmatyczne, może obecnie zgłosić się do sklepu numizmatycznego, aby poznać ich cenę i ewentualnie je odsprzedać.

Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się rzadkie monety z XVI, XVII czy XVIII wieku. Mogą być to monety srebrne, złote, które osiągają na wartość kilku tysięcy zł. Niekiedy dużą wartość mogą mieć także monety obiegowe, które zostały wybite w małym nakładzie, są w bardzo dobrym stanie, przykładowo mogą być to monety z okresu PRL. Na wartość monet może mieć także wpływ zainteresowanie inwestorów, przykładowo w okresie podwyższonej inflacji wiele osób poszukuje możliwości zainwestowania swoich pieniędzy, wówczas walory numizmatyczne mogą wykazywać tendencję do wzrostu wartości.

Jeżeli poszukujemy firmy, która zajmuje się skupem monet, możemy odwiedzić stronę internetową https://aukcje.numimarket.pl/skup/. Numizmatycy z długoletnim doświadczeniem mogą dokonać fachowej ekspertyzy, wycenić nasze zbiory, dzięki czemu możemy podjąć decyzję o sprzedaży. Niekiedy dość niepozorne, obiegowe walory numizmatyczne mogą osiągnąć dość znaczną cenę.