Wybierz najlepszy laptop dla siebie

Niezależnie od tego, czy chcesz grać w gry, przesyłać strumieniowo filmy lub pozostać w kontakcie z rodziną i znajomymi podczas podróży, najnowsze laptopy równoważą przenośność z wydajnością i mocą, której potrzebujesz.

Wybór odpowiedniego laptopa zależy od tego, jak będziesz go używać oraz do czego. Lekkie użytkowanie to surfowanie po Internecie, płacenie rachunków online, odbieranie poczty e-mail, obsługa sieci społecznościowych, a także organizowanie i udostępnianie zdjęć cyfrowych. Średnie wykorzystanie to również przechowywanie i przesyłanie strumieniowe muzyki i filmów, zadania takie jak tworzenie arkuszy kalkulacyjnych i tworzenie dokumentów.
Wymagające zastosowanie to już wielozadaniowość z wieloma otwartymi kartami i programami, wyrafinowana grafika i edycja zdjęć oraz produkcja wideo. Bardziej wymagający użytkownicy będą chcieli zainwestować nieco więcej w ekran o wyższej rozdzielczości, szybszy procesor, więcej pamięci systemowej i większy dysk twardy. Możesz się wiele nauczyć o laptopie, posługując się nim. Zawiasy i klamry powinny być wystarczająco mocne, aby wytrzymać codzienne użytkowanie. Przetestuj pokrywę i korpus, zazwyczaj wykonane z plastiku lub aluminium, aby sprawdzić, czy są odpowiednio sztywne i lekkie. Upewnij się, że odstępy i głębokość klawiatury umożliwiają wygodne pisanie. Touchpad i przyciski myszy powinny umożliwiać solidne klikanie, przewijanie i powiększanie bez pomijania. Ponadto, jeśli do wprowadzania danych korzystasz z 10 klawiszy, upewnij się, że wybrane urządzenie ma klawiaturę numeryczną. Jeśli nie będziesz mieć możliwości sprawdzenia go osobiście, nadal możesz sprawdzać strony produktów i recenzje użytkowników pod kątem powtarzających się komentarzy na temat wyglądu, stylu i jakości wykonania.


System operacyjny jest sercem laptopa. Zarządza całym oprogramowaniem i sprzętem, w tym plikami, pamięcią i podłączonymi urządzeniami. Zainstalowany wyłącznie na komputerach Mac system macOS oferuje elegancki i łatwy w obsłudze interfejs, który uzupełnia elegancką estetykę komputerów Mac i imponującą żywotność baterii. Komputery Mac miały historycznie mniej problemów z wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Jednak MacBooki zaczynają się od wyższej ceny niż inne laptopy i jak dotąd żaden model Maca nie zawiera funkcji ekranu dotykowego. System Windows został zaprojektowany specjalnie z myślą o intuicyjnym interfejsie dotykowym, chociaż można go używać z tradycyjną myszą i klawiaturą, rozszerzając opcje nawigacji. Zintegrowana funkcja Windows Hello pozwala szybko zalogować się za pomocą wyglądu lub dotyku zamiast hasła, zachowując bezpieczeństwo klasy korporacyjnej. Oferuje również zaktualizowanego menedżera zadań, usprawnione zarządzanie plikami i pakiet wbudowanych aplikacji. Rozmiary ekranu laptopa wynoszą od około 11 do 17 cali, mierzone po przekątnej. Większy ekran jest idealny do grania, oglądania filmów, edycji zdjęć i wideo oraz przeglądania dokumentów obok siebie. Pamiętaj, że duży ekran może zwiększyć całkowity rozmiar, wagę i zużycie baterii laptopa. Wyższa rozdzielczość oznacza lepszą jakość obrazu. Ekrany laptopów mają różne rozdzielczości mierzone w pikselach, poziomo x pionowo, na przykład Full HD to rozdzielczość 1920 x 1080. Procesor twojego laptopa jest jak jego mózg. Pracując w połączeniu z pamięcią systemową, moc procesora determinuje złożoność oprogramowania, które można uruchomić, liczbę programów otwartych w tym samym czasie i szybkość ich działania. Większość laptopów jest wyposażona w procesor Intel® lub AMD. Na stronie https://vobis.pl/laptopy/notebooki/lenovo znajdziesz szeroki wybór laptopów o dobrych parametrach. Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) jest ważna, ponieważ pomaga procesorowi poradzić sobie z wieloma zadaniami jednocześnie. Co najmniej 2 GB jest wymagane do podstawowych obliczeń, ale 8 GB lub więcej jest zalecane, jeśli interesujesz się grafiką i zaawansowaną edycją zdjęć lub wideo. Większość laptopów ma wstępnie zainstalowanych 4–8 GB, a niektóre mają nawet 64 GB. Jeśli uważasz, że możesz potrzebować więcej pamięci później, wybierz model, który pozwala rozszerzyć pamięć RAM.