Kobieta borykająca się z problemem kaszaków

Kaszaki – jak się pozbyć? Skąd się biorą?

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo mocno skupia się na wyglądzie zewnętrznym. W sumie nic w tym złego i dziwnego, że przykładamy do tego tak wielką uwagę. Jednak nie rzadko, dotyka nas problem kaszaków. Kaszaki to niewielkie guzki, a także zgrubienia, które znajdują się pod skórą. Nie da się ukryć, że stanowią one duży problem natury estetycznej, ale także, w przypadku dalszych zaniedbań, mogą przerodzić się w stan zapalny, co znacznie pogorszy kondycję skóry. Czym zatem są kaszaki? Jak powstają, a przede wszystkim – jak możemy się ich pozbyć? O tym, poniżej.

Jak powstają i czym są kaszaki?

Okazuje się, że kaszaki to dość popularny problem, większej części społeczeństwa. Jest to niezbyt estetyczna zmiana, która pojawia się w obrębie skóry, a dokładniej na jej powierzchni. Kaszaki przybierają formę zgrubień i guzków, które nie wyglądają zbyt dobrze. Innymi słowy, jest to torbiel – cysta, która swój początek ma w gruczole łojowym lub torebce włosowej.

Skąd się biorą kaszaki?

Otóż ujście, wspomnianych już gruczołów, zostaje zaczopowane. Dochodzi do ich zatkania, a w rezultacie, sebum, które gromadzi się na skórze, a także obumarły, zrogowaciały naskórek, nie znajdują drogi wyjścia i gromadzą się wewnątrz gruczołów. Wówczas, na skórze możemy zauważyć guzki, które popularnie nazywamy kaszakami.

Sprawdź też „Jak radzić sobie z kaszakami i jak im zapobiegać?” na http://www.zdrowiej.com.pl.

Jak wyglądają kaszaki?

Skoro wiemy już, skąd się biorą kaszaki, powinniśmy także umieć je rozpoznać. Faktem jest, że im wcześniej zostaną one zdiagnozowane, tym prędzej możemy zareagować i nie dopuścimy w ten sposób do powstania stanu zapalnego.

Rozpoznanie kaszaków, wcale nie jest trudne. Guzek ten zwykle ma kilka milimetrów i pojawia się pod skórą. Jednak z czasem, może on osiągnąć nawet kilka centymetrów. Jest on bezbolesny, a także nie cechuje go wyjątkowa twardość. Kaszaki przybierają kolor cielisty, żółtawy lub nawet biały. Cechą determinującą kaszaka, jest niewielka, czarna kropka w środku zgrubienia. Jest to, wspominany już mieszek włosowy. Skóra, w obrębie której powstał kaszak, jest niezmieniona. Warto wiedzieć, że guzki powstają najczęściej w miejscach, gdzie jest duże zagęszczenie, zarówno mieszków włosowych, a także gruczołów łojowych. W związku z tym, możemy się ich spodziewać na:

  • brzegach powiek,
  • skórze głowy,
  • karku,
  • tułowiu,
  • mosznie,
  • wargach sromowych.

Dlaczego powstają kaszaki?

Przyczyny powstawania tego typu guzków są różnorodne. Nie da się jednak ukryć, że zdrowy styl życia, może znacznie zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Wynikają one np. w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Niedopasowane kosmetyki, kremy i żele myjące, które zawierają w sobie duże stężenie silikonów lub olejów, znacznie sprzyjają ich powstawaniu. Okazuje się, że niekorzystny skutek może nieść za sobą także intensywne opalanie, szczególnie u osób, które ukończyły 60 rok życia. Do najczęstszych przyczyn zalicza się także urazy i otarcia skóry, a także zapalenie lub niewłaściwą pracę gruczołów łojowych. W rezultacie stają się one zatkane, co prowadzi do gromadzenia się sebum pod skórą, w efekcie czego powstaje kaszak.

Wiele osób zastanawia się, czy można przeciwdziałać powstawaniu kaszaków. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule na https://www.zdrowy-styl-zycia.pl/czym-sa-kaszaki-i-skad-sie-biora-sprawdz-jak-skutecznie-pozbyc-sie-kaszakow/.

Jak się pozbyć kaszaka? – diagnostyka i leczenie

Konsultacja lekarska i wdrożenie leczenia kaszaków

Źródło zdjęcia: http://www.kobieta.net.pl.

Nie da się ukryć, że kaszaki łatwo można pomylić z innymi zmianami skórnymi, np. włókniakiem lub tłuszczakiem. Wówczas, najlepiej udać się do doświadczonego dermatologa, a nawet chirurga, który powinien je prawidłowo rozpoznać.

Czy jednak zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty?

Nie, gdyż na szczęście, większość kaszaków znika samoistnie i nie wymaga specjalistycznej interwencji. Zdarzyć się jednak może, że pacjent nie wie jak się pozbyć kaszaka i decyduje się na samodzielne przekłucie guzka. Jest to ogromny błąd, który grozi nadkażeniem skóry, wówczas nie unikniemy wizyty u lekarza i terapii odpowiednimi antybiotykami.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy kaszaki osiągają duże rozmiary. Mogą one stać się dla pacjenta nie tylko wstydliwe, ale przede wszystkim uciążliwe. W takim wypadku konieczna jest wizyta u chirurga, który za pomocą nacięcia guzka, usunie całą jego zawartość. Warto pamiętać, że zdarza się iż zabieg ten może pozostawić niewielkie blizny.

Jak pozbyć się kaszaka? Innym sposobem jest krioterapia, przeprowadzona przez specjalistę. Wówczas, zgrubienie jest zamrażane. Działanie niskich temperatur, wymraża kaszaka, co powoduje jego usunięcie. Niektóre kliniki, oferują także laserowe usuwanie guzków, co jest równie skuteczną metodą. Warto jednak pamiętać, że zdrowy styl życia i odpowiednia pielęgnacja, skutecznie zminimalizuje ryzyko ich powstawania.

Więcej na temat kaszaków znajdziesz na http://www.zdrowaidea.pl.