Drewniane wykończenie domu – jak wykorzystać drewno w budowie i aranżacji budynku

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który znany jest ludzkości od tysięcy lat. Obecnie drewno przeżywa prawdziwy renesans, bowiem coraz więcej osób decyduje się wykorzystać je do aranżacji lub budowy swojego wymarzonego domu. Materiał ten można zastosować na wiele sposobów, zarówno w aranżacji wnętrz, jak i do wykończenia zewnętrznych ścian budynku. W jaki sposób wykorzystać potencjał drewna? Co warto wiedzieć o drewnianym wykończeniu domu? Odpowiadamy.

Dlaczego drewno jest jednym z najlepszych materiałów wykończeniowych?

Wybór materiału wykończeniowego i elewacyjnego uzależniony jest głównie od jego właściwości oraz efektu, który chcemy osiągnąć. Jeśli poszukujemy naturalnych rozwiązań nadających budynkowi przytulnego charakteru, warto zdecydować się właśnie na drewno w postaci elewacji. Do tego zadania świetnie sprawdzą się deski elewacyjne półbal od firmy KoraGil. Warto również dodać, że drewno to materiał, który jest doceniany nie tylko z uwagi na swoje niewątpliwe walory estetyczne, ale również trwałość, ponieważ dzięki odpowiedniej konserwacji drewno jest w stanie przetrwać w stanie nienaruszonym przez długie lata.

Sposoby na wykorzystanie drewna w wykończeniu domu

Drewno jest wyjątkowo wszechstronnym materiałem, który odpowiednio dopasowany może zostać wykorzystany niemal na każdym etapie budowy i aranżacji domu.

Drewniana elewacja

Drewniana elewacja to coś, co kojarzy nam się z przytulnymi domkami w górach lub lesie. Coraz więcej domów tego typu widać również na nowoczesnych osiedlach, gdzie ceniony jest indywidualny styl i wysoka jakość użytych materiałów. Stawiając na elewację z drewna, należy pamiętać, że wybrane przez nas deski powinny być wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia, grzyby i insekty. Drewno elewacyjne powinno również posiadać odpowiednią wilgotność rzędu 12-18 procent, co powinno uchronić elewacje przed odkształcaniem się desek.

Podłogi oraz posadzki z drewna

Podłoga z desek drewnianych to idealne rozwiązanie dla domów zaaranżowanych w stylu wiejskim, angielskim oraz romantycznym. Wybierając deski podłogowe, możemy stworzyć wyjątkowy klimat i nadać wnętrzu ciepła i przytulności. Naturalna podłoga z drewna najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, czy też pokój dziecięcy.

Ściany wewnętrzne z drewna

W przypadku ścian wewnętrznych z drewna możemy zastosować dwie metody działania. Pierwsza z nich jest pozostawienie surowych bali, a następnie pokrycie ich impregnatem oraz barwnikiem. Druga metoda to powracająca do łask boazeria, czyli ozdoba ścian wykonana z wąskich desek. Odpowiednio dobrany kolor boazerii oraz zastosowanie wysokogatunkowego drewna sprawi, że pomieszczenie nabierze ciepła i wyjątkowego stylu.

Okna oraz drzwi

Kolejnym elementem wykończenia budynku, który bardzo dobrze prezentuje się w drewnie, są okna oraz drzwi. W przypadku okien najczęściej wybieranym materiałem jest sosna oraz mahoń w zestawie z szybami zespolonymi. By rozwiązanie to wyglądało dobrze i było szczelne, warto postawić na kantówki drewniane, czyli drewno najwyższej jakości. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz odpowiedniej impregnacji sprawi, że zarówno okna, jak i drzwi z drewna na długo zachowają swoje właściwości i będą cieszyć oko swoim naturalnym charakterem i niewymuszonym stylem.

Schody z drewna

Drewniane schody to bardzo często wybierane rozwiązanie stanowiące jeden z estetycznych elementów dekoracyjnych wnętrz. Schody drewniane z sosny o naturalnym kolorze i fakturze to wybór, który docenia większość inwestorów.