Jaką barwę oświetlenia LED wybrać ? Przeczytaj i wybierz tą, która będzie optymalna dla Ciebie. Czekają na Ciebie trzy główne barwy: ciepła, neutralna i zimna. Każda z nich ma swoje zastosowanie i inną charakterystykę.
Oświetlenie LED z roku na rok zwiększa grono swoich zwolenników. Oprócz ekologii, oszczędności energii, wszechstronności zastosowania, jedną z zalet światła LED jest możliwość wyboru i dostosowania jego barwy do przeznaczenia. Kupując oświetlenie LED często zderzasz się z pytaniem jaką barwę światła sobie życzysz. Należy zapamiętać, iż im większa temperatura barwowa światła LED, tym jest ono zimniejsze. Bardziej zimne światło LED to więcej niebieskiego koloru. Barwę oświetlenia LED wyraża się w stopniach Kelvina.
Dobrze dobrane oświetlenie poprawia nasz komfort fizyczny i psychiczny, wpływa na wydajność w pracy i stopień wypoczynku. Światło pochodzące ze sztucznych źródeł ma szczególnie duży wpływ w okresach jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Wtedy większość dnia spędzamy przy żarówkach, halogenach i plafonach. W przeszłości problem wyboru barwy światła właściwie nie istniał, lub był bardzo ograniczony. Domowe żarówki świeciły praktycznie tą samą ciepłą barwą, z kolei świetlówki produkowały barwę zimną. Aby bardziej naświetlić sprawę: wartość 2000K to zapalona świeca, 3000K to zachód słońca, 4000K to światło zbliżone do dziennego. Przedstawia to poniższy rysunek.
Oświetlenie LED barwa ciepła
Żarówki, czy inne źródła światła LED o barwie ciepłej mieszczą się w zakresie od 2700 do 3300K. Jest to światło relaksujące i odprężające. Stosują ją restauracje, sale bankietowe, sklepy i inne placówki, które chcą nadać wnętrzom spokojnego nastroju. Pamiętać należy przy tym, iż moc światła LED o barwie ciepłej da mniej lumenów, niż ta sama moc o barwie zimnej. Jeśli chcesz poczuć się błogo, leniwie, czy relaksująco, to właśnie barwę ciepłą musisz rozważyć przede wszystkim. Barwa ciepła ma także wpływ na odbieranie kolorów oświetlonych przedmiotów. Wnętrze oświetlone ciepłą barwą wydaje się bardziej przytulne i nastrojowe. Ludzka skóra w ciepłym świetle wygląda bardziej naturalnie.
Oświetlenie LED barwa neutralna
Neutralne światło LED mieści się w zakresie 3400-5300K. Porównać je można do barwy księżyca, która wynosi 4100-4200K. Ponieważ jest to barwa najbardziej przypominająca światło dzienne, jej charakter i zastosowanie jest najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane. Często marketingowo barwa neutralna nazywana jest barwą naturalną światła LED.
Oświetlenie LED barwa zimna
Zimna / chłodna barwa oświetlenia LED to pobudzenie i energia. Najczęściej spotyka się je w miejscach pracy i witrynach sklepowych. Wartość zimnej barwy to zazwyczaj powyżej 5300K. Chłodna barwa wzmaga koncentrację i poczucie przestrzenności, minimalizuje zmęczenie wzroku, podkreśla detale i szczegóły. Kolory ciepłe słabną a zimne są wzmacniane. Zimna barwa często spotyka jest w przestrzeni publicznej.
Oświetlenie LED jaką barwę wybrać
To na jakie światło się zdecydujesz do swojego domu, czy mieszkania uwarunkowane jest głównie klimatem, jaki chcesz uzyskać. Niewłaściwie dobrana barwa może być powodem złej atmosfery, czy negatywnego samopoczucia. Odpowiednie światło przyozdobi wnętrze, a źle dobrane może skutecznie je oszpecić i zniechęcić do dłuższego przebywania. Gdy urządzasz lub zmieniasz klimat wnętrza salonu, pokoju, kuchni jadalni, czy innego pomieszczenia domowego polecamy barwy ciepłe i neutralne. Są one przyjemne i miłe dla oka, a ich zakres mieści się w przedziale od około 3000 do 4500K. Pod szafkami kuchennymi, czy w lampie nad umywalką możesz pokusić się o światło bardziej zimne, które pomoże w gotowaniu, czy przygotowaniu makijażu. Oczywiście indywidualny wybór światła o odpowiedniej barwie jest sprawą w dużej części indywidualną i zależy od naszych upodobań, gustu, czy przyzwyczajeń.
Po licznych przemyśleniach doszliśmy do ogólnego schematu podziału barw światła LED w zależności od miejsca ich zastosowania:
• ciepła – przedpokój, korytarz, pokój dzienny, przedpokój, sypialnia,
• neutralna – kuchnia, łazienka, biuro, sklep, galeria handlowa,
• zimna – garaże, warsztaty, hale produkcyjne, centra handlowe, magazyny, witryny sklepowe, parkingi, piwnice.
Poniżej pokusiliśmy się o bardziej rozbudowany i szczegółowy podział poszczególnych barw w zależności od miejsca ich zastosowania.
Oświetlenie LED barwa w pomieszczeniach
- Sypialnia – najlepszym wyborem będzie zastosowanie barwy ciepłej. Odpowiada ona za nasz relaks i poczucie senności oraz błogiego wypoczynku. Masz w zwyczaju w sypialni oglądać telewizję lub czytać wieczorami książki ? Zapewne należałoby dołożyć trochę oświetlenia neutralnego.
- Pokoje dla dzieci – wybór barwy światła LED w pomieszczeniach dla dzieci może być trudniejszy. Jeśli pokój służy do nauki, to neutralny lub zimny klimat będzie wydawał się trafiony. Czas zabawy powinien być oświetlony przez żarówki ciepłe lub neutralne. Dobrym kompromisem wydaje się główne oświetlenie o ciepłej barwie, a biurko wyposażone w neutralne lub zimne LED-y pobudzające umysł podczas nauki. Spotykamy także lampki biurkowe z możliwością wyboru barwy pracy.
- Kuchnia będąca centrum kulinarnym naszego domu zazwyczaj jest ciepłym miejscem. Niekoniecznie jednak oświetlenie kuchni musi być w całości wykonane w tym klimacie. Postawić można na różnorodność. Oświetlenie nad stołem jadalnym ciepłe sprzyja apetytowi i spokojowi podczas spożywania posiłków. Zimne paski LED sprawdzą się nad roboczymi blatami. W podwieszanym suficie kuchni mogą zagościć neutralne halogeny o barwie około 4000-4500K.
- Salon jest z reguły miejscem odpoczynku, relaksu, spotkań. Powinniśmy wypełnić je ciepłym światłem, w promieniach którego będziemy odpoczywać po całym dniu pracy, czy spotykać się z rodziną na długie rozmowy i odprężające picie kawy.
- Łazienka to także wnętrze, w którym możemy poeksperymentować z barwami światła. Przy lustrze zimny kinkiet, sufit podwieszany o barwie neutralnej, ciepłe światło ozdobne koło wanny. To wydaje się różnorodne, ale jednocześnie dobre połączenie.
- Biuro w domu – barwa neutralna lub chłodna z pewnością wpłynie na pobudzenie i lepszą wydajność pracy w naszym przydomowym biurze.
- Witryny sklepowe – do oświetlenia pokazowych witryn w placówkach handlowych służy zazwyczaj światło zimne. Dzięki takiej barwie lepiej eksponujemy towary i produkty wzbudzając potencjalne zainteresowanie przechodzących klientów.