Jak wybrać okna balkonowe?

Okno balkonowe to przede wszystkim praktyczny element wyposażenia domu. Przy okazji pełni funkcję estetyczną, zapewniając większą ilość naturalnego światła w pomieszczeniu i łącząc wnętrze z otoczeniem. Wybierając okna balkonowe, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Świadomy zakup przełoży się na maksymalną satysfakcję użytkownika.

Okna balkonowe rozwierno-uchylne

To klasyczny model stolarki okiennej, wybierany głównie przez zwolenników tradycyjnych aranżacji. Sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach o sporej powierzchni. Po otwarciu okna, jego skrzydło zajmuje miejsce w pomieszczeniu lub na balkonie. Do małych mieszkań czy niewielkich wnętrz poleca się raczej przesuwne okna balkonowe. Warto je rozważyć także w pomieszczeniach znajdujących się w południowej części budynku.

Rozwierne okna balkonowe powoli ustępują miejsca konstrukcjom ze skrzydłami przesuwnymi. Tradycyjna stolarka okienna sprawdza się w starszym budownictwie. Wznoszone przed laty domy i bloki cechowały niewielkie wnęki okienne. Montaż dużych przeszkleń byłby tam zatem bardzo utrudniony. Skrzydła rozwiernego okna balkonowego mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wiele zależy tu od wielkości balkonu oraz przylegającego do niego pomieszczenia. Wybierając stolarkę okienną i drzwiową, zawsze należy kierować się zasadami ergonomii.

Przesuwne okna balkonowe

Pasują do wszystkich pomieszczeń, bez względu na ich przeznaczenie czy styl urządzenia. Przesuwne okna balkonowe mogą mieć naprawdę pokaźne rozmiary. Większe przeszklenia to jaśniejsze, bardziej optymistyczne wnętrze. Wykorzystując specjalne pakiety szybowe, pomieszczenie można nawet dogrzewać energią słoneczną. Przemieszczające się wzdłuż ściany skrzydła nie zajmują dodatkowego miejsca. Sprawdzą się we wspomnianych już małych pomieszczeniach, ale docenią je również właściciele większych domów.

Obecnie na czasie są przestronne wnętrza. Urządzone minimalistycznie, ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Pozytywnie wpływają też na samopoczucie przebywających w nich osób. Przesuwne okna balkonowe wpisują się w kreowanie aranżacji, zapewniających swobodę poruszania. Poczucie przestronności potęgują dodatkowo duże szyby, przez które do wnętrza wpada jeszcze więcej naturalnego światła. Skrzydła przesuwne mogą być znacznych rozmiarów, problemem nie jest nawet ich duża waga. Mimo sporej masy okna balkonowe tego typu łatwo się otwierają. Odpowiadają za to specjalne prowadnice.

Praktyczne okno balkonowe

Okna balkonowe to dla wielu osób narzędzie, pomocne w łączeniu wnętrza z otoczeniem. W pierwszej kolejności kupujący lubią skupiać się na walorach estetycznych. Rozważnej analizy wymagają jednak także aspekty praktyczne. Poszczególne modele okien balkonowych wyróżniają się chociażby odmiennym współczynnikiem przenikania ciepła czy wnikania energii słonecznej. Mieszkańcy ruchliwych miejskich dzielnic skorzystają na montażu profili o wysokiej izolacji akustycznej.

Jeżeli w domu są osoby starsze lub małe dzieci, codziennym ułatwieniem będzie dla nich niski próg. Wyróżnia on chociażby aluminiowe okna balkonowe. Sprawdzą się one również w niewielkich i dosyć ciemnych pomieszczeniach. Wąskie profile oznaczają większe przeszklenia, a co za tym idzie dodatkowe doświetlenie wnętrza. Praktycznym dodatkiem będzie możliwość uchylenia skrzydła, dzięki czemu szybko wywietrzy się pomieszczenie bez konieczności otwierania okna balkonowego. Przyda się też zatrzask balkonowy oraz dodatkowe wzmocnienia antywłamaniowe.