Jaki grzejnik dekoracyjny wybrać do mieszkania?

Współczesne grzejniki są nie tylko sprzętem, dzięki któremu utrzymać można odpowiednią temperaturę mieszkania. Nowoczesne wzornictwo sprawia, że wiele spośród nich może zostać użytych jako specyficzna forma dekoracji wnętrza, zapewniając nie tylko ciepło, lecz również ciekawe doznania estetyczne. Obecnie na rynku spotyka się najczęściej dwa typy grzejników dekoracyjnych: płytowe oraz kolumnowe. Co warto o nich wiedzieć?

Grzejniki kolumnowe

Grzejniki kolumnowe są rozwinięciem tradycyjnych modeli żeberkowych. Do ich produkcji używa się najczęściej wysokogatunkowej stali, pokrywając jej powierzchnię powłoką ochronną. Ich zaletą jest wysoka moc grzewcza oraz elastyczność konstrukcji. Warto bowiem wiedzieć, że ich kształt, kolor czy kąt gięcia może być dopasowany do wymagań klienta.

Grzejniki kolumnowe świetnie sprawdzą się więc zarówno w przypadku dużych pomieszczeń, szczególnie tych, które będą utrzymane w stylu industrialnym – na przykład loftów, które mogą być przez nie ogrzane dzięki dużej mocy – jak i w pomieszczeniach w niedużych mieszkaniach o nietypowym kształcie: ich zastosowanie może być na przykład niezbędne w sytuacji, gdy konieczne będą nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. W poszukiwaniu grzejnika dekoracyjnego warto odwiedzić stronę https://sklep.terma-tech.pl/grzejniki-dekoracyjne, gdzie znajdziesz szeroki wybór nowoczesnych grzejników, które łączą ciekawą formę, fakturę i kolor.

Grzejniki płytowe

W przypadku sprzętów tego rodzaju ogrzewanie pomieszczenia odbywa się za pomocą przedniej płyty. Ona z kolei pozyskuje ciepło przy użyciu konwektora – specjalnie wyprofilowanego fragmentu blachy, który ogrzewa zimne powietrze, docierające do wnętrza grzejnika. Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się ten typ sprzętu, jest aluminium lub stal. Elementem ozdobnym grzejnika płytowego jest przede wszystkim ekran czołowy – może on być malowany na różne kolory, również farbami dającymi specyficzne efekty wizualne (np. metalizowanymi). Możliwe jest również pokrycie tej powierzchni nadrukiem – zdjęciem, reprodukcją obrazu czy grafiką.

Rozwiązania, pozwalające na uzyskanie ciekawych efektów estetycznych są w przypadku grzejników płytowych niezwykle szerokie. Nowatorskie projekty zakładają użycie – w charakterze elementów dekoracyjnych – drewna, forniru oraz płyt MDF. W handlu dostępne są również warianty tego sprzętu, wykorzystujące mineralne granulaty, tworzące płytę kamienną. Rozwiązanie takie jest nie tylko piękne i tworzy niezwykłą atmosferę we wnętrzu, w którym zostanie zastosowane, lecz ma również wiele zalet praktycznych – przede wszystkim stosunkowo łatwo utrzymać grzejnik pokryty takim materiałem w czystości.

Co jeszcze należy brać pod uwagę podczas wyboru grzejnika do mieszkania?

Oprócz walorów dekoracyjnych warto oczywiście brać pod uwagę względy praktyczne. Przede wszystkim należy zastosować grzejniki, które pozwolą skutecznie ogrzać powierzchnię, którą mamy do dyspozycji. Istotna jest więc ich moc – powinna być dostosowana nie tylko do wielkości pomieszczenia, lecz również do rodzaju materiałów, z których został wykonany budynek. Warto również zwracać uwagę na odpowiedni rozmiar grzejników. Na szczęście, jak już wspomniano, nowoczesne modele dekoracyjne pozwalają w tym względzie na niezwykle dużą swobodę wyboru.