Jak dbać o miłość w związku, czyli o językach miłości

Miłość, która początkowo objawia się silnymi uczuciami i okresem zauroczenia, z czasem zaczyna wpisywać się w codzienne funkcjonowanie, a emocje powoli opadają. Pomimo dużej potrzeby obecności drugiej osoby, przestajemy być skupieni wyłącznie na niej. Wraz z upływem kolejnych tygodni może się wydawać, że uczucie nieco przygasa. Jak to jest w rzeczywistości i jak zadbać o miłość, by jej nie stracić?

Jak wyrażać miłość?

Bliskość dwojga zakochanych w sobie osób może wyrażać się w różny sposób. Często mamy wrażenie, że pomimo słownych zapewnień, nasz partner czy partnerka nie czują do nas tak silnych uczuć, o jakich mówią. Warto w tym momencie odnieść się do 5 kanałów wyrażania miłości, które w swojej teorii wyróżnił dr Chapman. Jak pokazuje praktyka, uniwersalny język miłości w zasadzie nie istnieje, gdyż każdy z nas wyraża uczucie w inny sposób. Jedni skupiają się wyłącznie na werbalnych zapewnieniach o gorącym uczuciu i komplementach, prawionych ukochanej osobie. Inni z kolei okazują miłość poprzez działanie lub też przez wspólnie spędzony czas i niepodzielną uwagę. Językiem miłości będą także drobne gesty i symboliczne podarunki, podkreślające zaangażowanie w związek czy w końcu fizyczny dotyk, rozumiany jako kontakt fizyczny bez podtekstu seksualnego. Więcej o teorii dr Chapman przeczytać można w artykule https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/5-kanalow-milosci/, poruszającym w niezwykle interesujący sposób zagadnienia, związane z kanałami miłości i sposobami jej wyrażania.

Jak mówić o miłości, by nie rodzić konfliktów?

Jak pokazują badania, ale również i zwykła codzienność, każdy z nas wyraża miłość w inny sposób, ale również w inny sposób ją odbiera. Jeśli dwie osoby, tworzące związek, posługują się jednak innymi kanałami miłości, mogą borykać się z różnego rodzaju nieporozumieniami. Niestety, sytuacja kiedy partnerzy posiadają ten sam kanał, zdarza się wyjątkowo rzadko. Z tego powodu niezwykle istotnym zadaniem jest rozpoznanie swoich kanałów i jasna komunikacja potrzeb pomiędzy osobami, tworzącymi związek. Takie poszukiwanie rozwiązań na wspólnej drodze życia, wiąże się poniekąd z pokonywaniem ważnych kryzysów w kształtowaniu osobowości. Szerzej mówił o tym Erikson w swojej teorii, związanej z etapami rozwoju tożsamości człowieka. Jak przeczytać można w artykule https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/etapy-rozwoju-tozsamosci-czlowieka-wg-eriksona/, wczesny wiek dojrzały to poszukiwanie związków i partnerstwa oraz zaufania do drugiej osoby. Dzięki wcześniejszemu rozwojowi, osoba w tym okresie będzie już w stanie stworzyć odpowiedzialny związek i pełnić w nim różne role społeczne, również te związane z rodzicielstwem. Warto jednak skupić się na odpowiednim komunikowaniu potrzeb, również tych związanych z uczuciami, by związek opierał się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i pewności co do stałości i trwałości wyrażanych uczuć.

Jak wykorzystać kanały miłości w praktyce?

Jak można wykorzystać w praktyce teorię „5 języków miłości”? Warto odnieść się do preferowanych przez partnera czy partnerkę sposobów wyrażania uczuć. Ci, którzy stawiają na słowa, powinni być chwaleni i doceniani, choć komplementy muszą być szczere, aby odniosły zamierzony skutek. Osoby stawiające na czyny docenią pomoc, a nawet wyręczenie w obowiązkach zaś te, które doceniają wspólny czas, powinni otrzymać go jak najwięcej. Najbardziej oczywistą formą wyrażania miłości jest z pewnością kanał dotyku. W tym obszarze warto postawić na przytulanie, trzymanie za ręce czy całowanie, choć i niespodziewane prezenty i drobne upominki mogą stanowić formę wyrażania uczuć dla tych, którzy preferują taki właśnie język miłości. W każdym przypadku ważny jest fakt, że miłość będzie eksponowana w sposób zrozumiały dla partnera czy partnerki. Warto jednak komunikować również swoje potrzeby, by dać szansę na odwzajemnienie uczuć w taki sposób, jaki dla nas będzie najbardziej czytelny.