Na inwestycję w rolety zewnętrzne decyduje się coraz więcej osób. Taki stan rzeczy uwarunkowany jest w znacznej mierze stale rosnącą świadomością, związaną z korzyściami, płynącymi z takiego rozwiązania. Mowa tutaj nie tylko o termoizolacji budynku, ale również i o ochronie przed włamaniem czy w końcu o walorach wizualnych, budujących estetykę aranżacji. Jak jednak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie rolet zewnętrznych, wskazując 5 najważniejszych czynników, które powinny mieć realny wpływ na ostateczną decyzję.
1. Jakość wykonania – dlaczego nie warto jej lekceważyć?
Jakość wykonania to jeden z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając rolety zewnętrzne. Warto wiedzieć bowiem, że tego rodzaju produkt będzie nieustannie narażony na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak chociażby zmieniające się sezonowo warunki atmosferyczne. Niska jakość wykonania i materiałów sprawi, że rolety poddadzą się sile wiatru i promieniowania słonecznego, tracąc swą estetykę i funkcjonalność. To właśnie dlatego niezwykle istotny będzie wybrany producent rolet – Roltex Lublin stawia np. na wypracowane przez lata metody obróbki materiałów i technikę montażu, odpowiadającą najwyższym standardom, o czym przeczytasz po kliknięciu w link, który przeniesie Cię na stronę internetową firmy. Inwestując w produkty renomowanego producenta zyskujesz więc pewność, że będą one służyć przez wiele lat.
2. Sposób sterowania – jak zadbać o wygodę użytkowania?
Sposób sterowania roletami to kolejny czynnik, który musisz wziąć pod uwagę, wybierając optymalne rozwiązanie do swojego domu. To właśnie on będzie warunkował w znacznej mierze komfort użytkowania, ale także i ostateczne koszty inwestycji. I tak:
- rolety sterowane mechanicznie to doskonały wybór, gdy chcesz zadbać o najwyższy poziom wygody, choć nie do końca sprawdzają się one w budynkach o większej liczbie okien,
- rolety ręczne to z kolei doskonałe rozwiązanie w rzadziej uczęszczanych pomieszczeniach, znajdujących się na wyższych kondygnacjach budynku.
Jak nietrudno się domyślić, mechaniczne sterowanie generuje wyższe koszty, co spowodowane jest koniecznością zastosowania bardziej zaawansowanych technologii. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak dodatkowe korzyści, chociażby w postaci możliwości sterowania roletami przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej.
3. Dodatkowe możliwości – na które z nich zwrócić szczególną uwagę?
Wybierając rolety zewnętrzne, warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje, które zapewnia dany produkt. Mowa tutaj chociażby o:
- moskitierach, sprawdzających się w domach, zlokalizowanych na podmokłych terenach czy w sąsiedztwie lasów,
- rozwiązaniach antywłamaniowych, skutecznie chroniących domowników przed wizytą niechcianych gości,
- dodatkowej warstwie termoizolacyjnej, sprawdzającej się w ekologicznych budynkach,
- systemach automatycznego sterowania, pozwalających zaoszczędzić nieco czasu.
I choć wybór rolet z dodatkowymi funkcjami generuje nieco wyższe koszty, warto rozważyć go, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i najwyższy komfort użytkowania.
4. Precyzja wykonania – na wymiar czy w standardowych rozmiarach?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, będą rolety zewnętrzne na wymiar. Gwarantują one bowiem lepszą precyzję, nie dając szansy na błąd, skutkujący obniżoną funkcjonalnością. Dotyczy to zwłaszcza dużych okien, które wymagają dodatkowych pomiarów, wykonywanych z reguły przez profesjonalistów. Na takie rozwiązanie decyduje się większość inwestorów, co uwarunkowane jest niestandardowymi rozmiarami wnęk okiennych. Tym samym rolety o typowych wymiarach są powoli wypierane z rynku, znajdując zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie okna cechują się standardowym kształtem i rozmiarem, a perfekcyjne dopasowanie nie odgrywa większej roli.
5. Wygląd – czy naprawdę ma znaczenie?
Oczywiście, że tak! Aspekt wizualny to jeden z najważniejszych czynników, którego z pewnością nie należy lekceważyć w procesie decyzyjnym. Rolety zewnętrzne pełnią bowiem nie tylko funkcję praktyczną. Nadają one bowiem aranżacji budynku walorów estetycznych, decydując jednocześnie o jej spójności. Na szczęście olbrzymi wachlarz wyboru umożliwia podjęcie optymalnej decyzji. Dzięki szerokiej dostępności do modeli w zróżnicowanej kolorystyce i wykonanych z różnych materiałów możliwe staje się bowiem dopasowanie produktu do wybranego stylu budynku tak, by doskonale skomponował się on z przestrzenią, budując jej estetykę.