Bluszcz irlandzki - hedera hibernica

Bluszcz irlandzki (hedera hibernica) – uprawa, rozmnażanie

Bluszcz irlandzki to podgatunek bluszczu pospolitego, który naturalnie występuje w zacienionych miejscach naszego kraju. Roślina ma postać pnącza, jest zimozielona, oznacza to, że jesienią nie traci liści, a więc jest dekoracyjna przez cały rok. To jej niewątpliwy atut, i właśnie z tego powodu warto mieć tę roślinę w swojej kolekcji. W poniższym artykule poruszymy kwestie dotyczące bluszcz rozmnażanie, jak szybko rośnie bluszcz, kiedy sadzić bluszcz, a także jak sadzić bluszcz.

Bluszcz irlandzki – wielkie liście i szybki wzrost

Łacińska nazwa bluszczu irlandzkiego to Hedera hibernica. Nazwa może być myląca, gdyż nie jest to roślina całkowicie odporna na mróz. Roślina charakteryzuje się dużą blaszką liściową, ma największe liście spośród innych przedstawicieli swojej rodziny. Hedera hibernica liście ma kształtu sercowatego, blaszka jej może mieć nawet 15 cm średnicy.

Jak szybko rośnie bluszcz?

Zastanawiasz się jak szybko rośnie bluszcz? Otóż pnącze rośnie stosunkowo szybko, ale to jak szybko rośnie bluszcz zależy też od warunków jego uprawy, od gleby i jej zasobności w wodę i w sole mineralne. Roślina w handlu występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie wybarwieniem liści, ale prawie zawsze, najmłodsze liście bluszczu są jasnozielone, a te starsze – ciemniejsze. To dodatkowy walor dekoracyjny pnącza.

Więcej na temat uprawy roślin znajdziesz na http://www.buduj.net/.

Bluszcz irlandzki – zastosowanie hedera hibernica w terenach zieleni

Pnącze ma bardzo wiele zastosowań, ze względu na to, że jest to bluszcz szybko rosnący, ale też dlatego, że jest zimozielony. Roślina znajduje zastosowanie jako:

  • zielone ściany w altankach,
  • obsadzanie pergoli i trejaży,
  • pokrycie starych murów,
  • zielone żywopłoty,
  • liany zwisające ze starych drzew.

Żywopłoty, które tworzy się z bluszczu irlandzkiego mają wiele zalet, nie tylko szybko uzyskujemy pożądany efekt, ale też cieszymy się nim przez cały rok, w przeciwieństwie do innych pnączy, które są sezonowo zielone.

Sadzonki tej rośliny możemy zrobić sami, nie jest to skomplikowane, bo roślina ukorzenia się bardzo dobrze. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo, a dodatkowo będziemy mieć satysfakcję z tego, że samodzielnie wykonaliśmy ogrodzenie. Dodatkową zaletą jest to, że sadząc roślinę pod starym płotem już po paru latach zapominamy o tym, jaki był nieestetyczny. Bluszcz doskonale porasta siatkę.

Rozmnażanie i rozrost bluszczu irlandzkiego

Źródło zdjęcia: http://www.domynaczasie.pl/

Jak wykonać sadzonki z bluszczu irlandzkiego?

Rozmnażanie bluszczu jest proste, ale trzeba wiedzieć, jak zrobić sadzonki i kiedy je wykonać. Roślina korzeni się łatwo i nie potrzebuje stymulacji w postaci ukorzeniaczy. Najlepiej pobierać sadzonki z młodych roślin, odcinając wierzchołkowe części. Pobrana sadzonka powinna mieć około 10 cm długości. Mniejsze sadzonki ukorzeniają się nieco wolniej, a większe mogą być nieekonomiczne, jeśli musimy zrobić ich wiele. Przygotowane fragmenty roślin należy ukorzeniać w pojemniku z mieszanką ziemi ogrodniczej i piasku. Dzięki temu uzyskujemy ziemię przepuszczalną, ponieważ powstające korzonki są wrażliwe na gnicie. Polecanym terminem pobierania materiału do rozmnażania jest wczesna wiosna, gwarantuje to lepszy potencjał korzenienia się, ale też sprawia, że jesienią mamy gotowe rośliny, które można już wysadzać w miejscu docelowym. Więcej na temat bluszcz rozmnażanie przeczytać można na http://www.domy-ogrody.com/bluszcz-irlandzki-hedera-hibernica-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-uprawie-tego-pnacza.

Innym sposobem na uzyskanie sadzonek bluszczu irlandzkiego jest robienie odkładów, to bardzo skuteczna metoda, ale nieco mniej wydajna. Polega ona na przysypywaniu ziemią fragmentu rośliny bez odcinania jej od rośliny matecznej. Sadzonkę odcina się dopiero po jej ukorzenieniu się. Dzięki temu uzyskać można roślinę sporych rozmiarów.

Kiedy sadzić bluszcz?

Teraz odpowiemy na pytanie dotyczące tego, kiedy sadzić bluszcz. Najlepszym terminem sadzenia roślin pnących z gatunku bluszcz jest wiosna lub jesień. Jesienią sadzimy rośliny, które uzyskaliśmy z wiosennego sadzonkowania. Dobrze jest zabezpieczyć młodą roślinę przed zimą tworząc kopczyki. Przez to nie przemarznie podczas bezśnieżnych i mroźnych zim.

Kiedy sadzić bluszcz? Jeśli zakupiliśmy sadzonki starsze, w doniczkach – możemy je sadzić o każdej porze roku, byleby ziemia nie była zmarznięta. Nie powinno się sadzić roślin podczas upałów, ponieważ mogą nie przyjąć się. Należy też pamiętać, że nie wolno nawozić świeżo posadzonej rośliny nawozami mineralnymi, można to zrobić dopiero w kolejnym roku. Rośliny, które sadzimy w pojemnikach, na balkonach i tarasach muszą mieć doniczki dostosowane do swoich rozmiarów. Tak zasadzone bluszcze można przenosić do większych pojemników co 2 lub 3 lata.

Jak sadzić bluszcz irlandzki?

Zastanawiasz się, jak sadzić bluszcz? Gleba, do której planujemy wsadzić bluszcz powinna być żyzna i wilgotna, aby poprawić strukturę gleby oraz jej zasobność w materię organiczną można przemieszczać ziemię z kompostem lub nawozem organiczym. Dzięki temu stworzymy optymalne warunki do wzrostu. Ten sposób sprawdzi się nie tylko w przypadku Hedera hibernica, ale również jest korzystny dla innych gatunków i odmian bluszczu.

Autorka artykułu:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem.

Źródła:

  • http://www.domydoremontu.pl/
  • Ludwig, Rośliny pnące, Świat Książki, Warszawa 2007,
  • Ratach, Pnącza i żywopłoty. Pomysły na balkony, tarasy, ogrody. Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2012.