Złomowanie samochodów – jak to zrobić szybko i sprawnie

Samochody w złej kondycji możemy zezłomować, najczęściej decydujemy się na złomowanie auta, kiedy wartość napraw jest zbyt duża.

Często auta mogą być złomowane także po poważnym wypadku, należy wówczas znaleźć miejsce, gdzie możemy legalnie zezłomować nasze auto. Często złomowaniem zajmują się firmy prowadzące skup złomu, posiadają one odpowiednie narzędzia, które pozwolą na odzyskanie materiałów niebezpiecznych z naszego auta, oleju, różnego rodzaju płynów, które powinny zostać we właściwy sposób zutylizowane.

Kiedy należy zezłomować pojazd?

Złomowanie auta może być przeprowadzone w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej po wypadku. Niekiedy decyzję o złomowaniu możemy także podjąć podczas przeglądu, kiedy specjalista może orzec, iż auto znajduje się w bardzo słabym stanie technicznym, naprawy mogą być niewspółmierne do wartości auta. Dodatkowo na decyzję o złomowaniu może wpłynąć także wysokość składki OC. Należy skontaktować się ze stacją demontażu pojazdów, która posiada odpowiednie zezwolenie na złomowanie. Aby dopełnić formalności należy zabrać ze sobą kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Złomowanie będzie wymagało także czytelnego numeru VIN. Niekiedy możemy ustalić z właścicielem złomowiska sprzedaż części z naszego auta, które mogą zostać ponownie wykorzystane.

Po złomowaniu auta należy w ciągu 30 dni wyrejestrować pojazd, w tym przypadku będzie wymagane zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów, w urzędzie przedstawimy także nasz dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie od ubezpieczyciela. Auto, które jest złomowane, powinno posiadać przynajmniej 90% masy, która określona jest w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo należy pamiętać, że złomowany pojazd powinien mieć ważne ubezpieczenie OC.

Wiele podzespołów z naszego samochodu może zostać ponownie wykorzystanych, będzie to stal, która zostanie wysłana do huty. Firmy prowadzące złomowanie samochodów zabezpieczą paliwo, oleje, płyny potencjalnie niebezpieczne, które powinny być we właściwy sposób przetworzone. Dodatkowo mogą także oddzielić przykładowe elementy plastikowe, tapicerkę, aby wykorzystać wszystkie elementy, auta które mogą zostać przetworzone.