Tworzenie stron internetowych – jakich błędów unikać?

Nie jesteś do końca zadowolony ze swojej firmowej witryny? Strony internetowe stanowią jedną z najważniejszych wizytówek marki w sieci, dlatego warto zadbać, aby były funkcjonalne, przejrzyste i atrakcyjne dla odbiorców. Dowiedz się, jak powinno wyglądać profesjonalne tworzenie stron www i jakich błędów się wystrzegać. Dzięki temu unikniesz poważnych wpadek, a gotowy projekt rzeczywiście będzie skłaniał użytkowników do ściśle określonych zachowań.

Błąd pierwszy – design niedopasowany do Twojej grupy docelowej

Nowoczesne strony www opierają się o obowiązujące obecnie trendy. Wielu twórców skupia się na uzyskaniu unikalnych efektów, które pozwalają wyróżniać się na tle konkurencji. Stosują najnowsze technologie i dbają, aby witryna była zoptymalizowana pod kątem wymogów stawianych przez wyszukiwarki, co ułatwia późniejsze pozycjonowanie. Dużą wagę przykładają do pięknego designu. Dopieszczona grafika, przemyślany rozkład elementów, starannie dobrane kolory i czcionki mogą sprawić, że tworzenie stron internetowych zmieni się w pracę na miarę przygotowywania dzieła sztuki.

Efekty bardzo często doceniane są przez osoby z branży, które znają najnowsze style i doskonale rozpoznają obowiązujące trendy. Może się jednak zdarzyć, że witryna zupełnie inaczej zostanie odebrana przez Klientów marki, dla której została stworzona. Dlaczego tak się dzieje?

Internauci mają do wyboru tysiące podobnych stron. Ogromna konkurencja sprawia, że poszukują oni strony www, która będzie przejrzysta i pozwoli im szybko odnaleźć potrzebne informacje. Gdy więc planujesz projektowanie stron internetowych dla swojej firmy, skup się przede wszystkim na określeniu konkretnej grupy docelowej. Następnie dokładnie przeanalizuj, w jaki sposób Twoja marka powinna być odbierana i dopiero na tej podstawie ustal sposób jej prezentacji.

Przygotowujesz witrynę skierowaną w stroną Klientów biznesowych? Postaw na prostotę. Minimalizm jest w cenie, dlatego zrezygnuj z artystycznych ozdobników i skup się, aby wygląd strony był estetyczny.

Błąd drugi – zbyt dużo informacji

Nie przytłaczaj odbiorcy. Projektowanie stron www opieraj na popularnej zasadzie mówiącej, że „im mniej, tym lepiej”. Na stronie głównej nie zamieszczaj zbyt dużych bloków tekstu. Wyeksponuj najważniejsze informacje dotyczące firmy i jej oferty. Przenośnie i metafory pozostaw literaturze. Ciekawe hasło reklamowe może przykuć uwagę, ale musi być krótkie. Pozostałe informacje podawaj w jasny i klarowny sposób. Potencjalni Klienci rzadko mają cierpliwość, aby przebrnąć przez wiele akapitów informacji, aby dotrzeć do tych, które naprawdę ich interesują. Dane podziel na bloki, a rozwinięcia podaj dopiero w poszczególnych zakładkach.

Błąd trzeci – chaotyczny układ strony www

Pamiętaj, że umiejętnie tworzenie stron internetowych opiera się na odpowiedniej organizacji jej układu. Obecnie użytkownicy rzadko wnikliwie analizują treść całej witryny. Najczęściej skanują poszczególne bloki w poszukiwaniu informacji, których aktualnie poszukują. Prawidłowo zaprojektowany układ stanowi więc połowę sukcesu. Jak osiągnąć taki efekt?

Pamiętaj o czytelnych nagłówkach. To właśnie one przyciągają wzrok, dlatego starannie przemyśl ich treść i odpowiednie rozmieszczenie. Używaj wypunktowań, list i grafik, które pomogą Ci wyeksponować najistotniejsze dane. Elementy graficzne pomagają uatrakcyjnić strony internetowe, ale pamiętaj, że muszą one zostać odpowiednio dobrane. Ich zbyt duża ilość wprowadza chaos, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Przejrzyste witryny można zamówić w firmie Eniteo. Tworzeniem stron internetowych agencja ta zajmuje się już od 2002 roku. Na swoim koncie posiada realizacje projektów dla Klientów z wielu różnych branż, dlatego pomoże Ci dobrać układ idealnie dopasowany do charakteru i potrzeb Twojego biznesu.

Błąd czwarty – brak intuicyjnej nawigacji

Strona powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Dla użytkownika bardzo ważna jest intuicyjna w obsłudze nawigacja. Chce on sprawnie poruszać się po witrynie, szybko odnajdować interesujące go informacje i wszystko mieć niejako pod ręką. Projektowanie stron internetowych obecnie daje ogromne możliwości. Wiele nowych technologii budowy, niekonwencjonalne układy i grafiki pozwalają uzyskać ciekawy efekt. Pamiętaj jednak, aby całość była czytelna. Do linków używaj zwięzłych tekstów, aby użytkownik doskonale wiedział, gdzie trafi, gdy je kliknie. Przyciski i linki wyraźnie wydzielaj od głównego tekstu. Zadbaj, aby struktura nawigacji była spójna z grafiką.

Błąd piąty – nieaktualne treści

Stworzyłeś profesjonalną stronę internetową, która idealnie wpisuje się w wizerunek Twojej marki, jest przejrzysta i posiada piękną grafikę? Pamiętaj, że rynek cały czas się zmienia, a informacje zawarte na firmowej witrynie szybko mogą się zdezaktualizować. Z tego powodu tak ważne jest bieżące uzupełnianie. Gdy zamawiasz projektowanie stron internetowych, rozważ stronę z CMS-em. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie uzupełniać treści, wstawiać nowe informacje i zdjęcia do galerii. Dobrym rozwiązaniem jest zakładka z aktualnościami, gdzie będziesz dzielić się ciekawostkami z życia firmy i dodawać nowości. To pokaże, że przedsiębiorstwo rzeczywiście cały czas jej aktywne i na bieżąco się rozwija.