Jak otrzymać wysokiej jakości wyroby skórzane?

Kaletnictwo to dziedzina rzemiosła, która zajmuje się produkcją i naprawą różnego rodzaju wyrobów skórzanych, takich jak torebki, portfele czy paski.

Kaletnicy posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności, a także odpowiednie narzędzia. W przypadku wyrobów skórzanych ważna jest jakość, dlatego należy dobierać najlepszej jakości akcesoria, przykładowo noże czy też wybijaki, które służą do zaznaczenia miejsc na otwory.

Jak otrzymać wysokiej jakości wyroby skórzane?

Podstawowe narzędzia dla kaletnika

Kaletnicy zajmują się nie tylko obróbką, ale także w barwieniem skóry naturalnej, dzięki czemu możemy nabyć paski czy też portfele w różnych kolorach. Kaletnik powinien wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio przycinać skórę, powinien posiadać odpowiednie narzędzia oraz posiadać doświadczenie. Ważnym elementem jest także tworzenie otworów, często kaletnicy zaznaczają także miejsca, w których będą przebiegały nici, należy zastosować w tym przypadku odpowiednie akcesoria, będą to wybijaki diamentowe, które posiadają różną ilość zębów w zależności od potrzeb oraz zastosowania. Wybijaki muszą charakteryzować się wysoką jakością, często są to urządzenia hartowane, należy korzystać z nich na odpowiednich matrycach, korzystając z młotków posiadających końcówkę gumową.

Kaletnicy wykorzystują specjalistyczne narzędzia drewniane, przykładowo wood slicker, które służą do polerowania skóry, dzięki nim można uzyskać odpowiedni, pożądany wygląd. Często są to narzędzia w postaci drewnianego drążka, kaletnicy korzystają z różnych rozmiarów, typów, które pozwalają na szybkie polerowanie powierzchni. Stosuje się je w przypadku produkcji pasków, portfeli, dodatkowo slickery będą służyły do formowania skóry. Innym narzędziem jest groover, który przydaje się podczas obróbki skóry naturalnej, ekoskóry, galanterii skórzanej, odzieży. Ich zadaniem jest wybijanie otworów, które posłużą do prowadzenia szwów, muszą być to akcesoria o wysokiej dokładności, dzięki czemu rowki będą identyczne, co przełoży się na wygląd gotowych produktów kaletniczych.

Różnego typu akcesoria, które na co dzień wykorzystywane są w zakładach kaletniczych, oferuje firma CraftPoint Tools. Są to narzędzia wysokiej jakości, które posłużą do ręcznej produkcji wyrobów skórzanych, odzieży, pasków, obróbki skóry o różnej grubości.