Systemy ERP nieustannie zyskują na popularności, na co wpływa coraz większa świadomość korzyści, płynących z tego rodzaju inwestycji. Wielu przedsiębiorców nadal jednak obawia się ich wdrożenia, co uwarunkowane jest w znacznej mierze mitami, funkcjonującymi pomimo dostępu do rzetelnych informacji i opinii użytkowników. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości, obalamy te, które powtarzane są zdecydowanie najczęściej!
Mit 1: System ERP sprawdza się jedynie w dużych przedsiębiorstwach
To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, a wiara w niego skutecznie utrudnia rozwój mniejszych i średnich firm. Jak się bowiem okazuje, system ERP jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw o międzynarodowych zasięgu, jak i tych, które funkcjonują na lokalnych rynkach. Warto podkreślić jednak, że współczesny przedsiębiorca może wybierać spośród różnych rozwiązań, oferujących zupełnie inną funkcjonalność. To właśnie dlatego należy świadomie podejść do wyboru dostawcy. Cenne wskazówki na temat tego, jak wybrać najlepszy system ERP, znajdziesz na proponowanej stronie. Dzięki nim zyskasz pewność, że oprogramowanie wpisze się w specyfikę Twojej firmy, a Ty będziesz mógł czerpać wymierne korzyści z jego wdrożenia. I nie ma tu znaczenia, czy w Twoim przedsiębiorstwie zatrudnionych jest kilka, czy też kilkadziesiąt osób.
Mit 2: ERP może zastąpić wszystkie narzędzia, wykorzystywane w danej firmie
To kolejny mit, któremu warto poświęcić nieco miejsca. Musisz wiedzieć bowiem, że współczesny rynek zmienia się w bardzo szybkim tempie i tylko stałe dopasowywanie się do jego potrzeb pozwala zachować konkurencyjność. Temu służą z kolei różne narzędzia, które mogą funkcjonować zarówno osobno, jak w pełnej integracji z systemem ERP. Mowa tutaj np. o oprogramowaniu CRM, służącym do zarządzania procesem sprzedaży. O różnicach pomiędzy CRM i ERP traktuje artykuł „Czym różni się system ERP od CRM?”, który warto przeczytać, by zrozumieć istotę omawianego zagadnienia. Tym samym system ERP nie powinien być traktowany jako kompleksowe narzędzie, zaspokajające wszystkie potrzeby w danej firmie. To raczej skuteczny sposób na integrację wykorzystywanych w niej narzędzi tak, by mogły one wspólnie działać na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa.
Mit 3: ERP jest zbyt skomplikowany, przez co zniechęca do pracy
Wprost przeciwnie! Dobre systemy ERP cechują się bowiem:
- intuicyjnymi interfejsami,
- modułami, które można dowolnie konfigurować,
- wsparciem technicznym, oferowanym przez dostawcę,
- automatyzacją rutynowych działań.
Aby jednak pracownicy mogli w pełni korzystać z ich funkcjonalności, należy zainwestować w odpowiednie szkolenia. W ich trakcie przekazywane są informacje praktyczne, pozwalające opanować poszczególne funkcje systemu. To również doskonały sposób, by przybliżyć pracownikom korzyści, płynące z takiej inwestycji. Dzięki temu z większą łatwością otworzą się oni na nowe rozwiązania i zaufają technologii, która nie utrudni, ale znacząco usprawni ich pracę.
Mit 4: Wdrożenie systemu ERP jest dużym obciążeniem dla budżetu firmy
O kosztach wdrożenia systemu ERP mówi się wiele. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem taka inwestycja rzeczywiście może wiązać się ze sporymi wydatkami. Warto podkreślić jednak, że to niezwykle istotny krok w stronę optymalizacji procesów biznesowych, co z kolei pozwoli na:
- obniżenie kosztów operacyjnych, dzięki automatyzacji zadań powtarzalnych,
- eliminację ryzyka kosztownych pomyłek,
- skrócenie czasu realizacji zamówień, co wpłynie na satysfakcję klienta i jego przywiązanie do marki,
- efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw, dzięki czemu stany magazynowe będą na bieżąco uzupełniane, bez konieczności ponoszenia opłat za przechowywanie niewykorzystanych towarów.
Tym samym inwestycja w system ERP zwraca się stosunkowo szybko w postaci realnych oszczędności w budżecie firmy.
Mit 5: System ERP z łatwością zastąpią kilka różnych aplikacji
Funkcjonalność, podobną do tej, na którą pozwala system ERP, może zagwarantować połączenie kilku różnych programów i aplikacji, wykorzystywanych do sprawowania kontroli nad procesami biznesowymi, zachodzącymi w przedsiębiorstwie. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie to krok w stronę organizacyjnego chaosu, znacznie utrudniającego realizację zadań. System ERP skutecznie integruje bowiem wszystkie funkcje w ramach jednego oprogramowania. To z kolei znacząco ułatwia przepływ danych i informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy, minimalizując ryzyko błędu i budując efektywność działań.