Najczęściej wyszukiwane hasła w Google – Polska vs świat

Google to bezkonkurencyjna wyszukiwarka w Polsce. Korzysta z niej ponad 92% populacji. Ale czy zastanawiało cię kiedyś, jakie frazy Polacy wyszukują najczęściej? Czy mają one związek z obecnymi wydarzeniami? Co na to reszta świata? Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wyszukiwanych haseł w Google.

Top 10 wyszukiwanych fraz w Polsce

Biorąc pod uwagę potężny rozwój środków komunikacji i trendów zakupowych, nikogo nie powinno zdziwić, że dominującymi hasłami w Google są te związane z mediami społecznościowymi, platformami zakupowymi i serwisami informacyjnymi. Ale nie uprzedzajmy faktów. Oto 10 najczęściej wyszukiwanych fraz w Polsce.

Jak widać, zarówno Facebook, jak i YouTube nie mają sobie równych. Oba portale zdominowały polskie trendy i zajmują cztery pierwszy miejsca w top 10. Według portalu Statista w Polsce aż 18,92 miliona posiada konto na Facebooku, z czego prawie 30% to użytkownicy w przedziale wiekowym 25-34.

Z kolei YouTube od 2005 roku nie przestaje być liderem w streamowaniu filmów, a wśród najbardziej popularnych kanałów w naszym kraju znajdują się zarówno młodzi vlogerzy, kanały telewizyjne, jak i content dla dzieci.

Zaraz po Facebooku i YouTubie najczęściej wyszukujemy informacji na portalach takich jak Onet czy WP. W jednym miesiącu to aż 40 milionów zapytań!

Polacy lubią również robić zakupy online. Allegro, które na polskim rynku istnieje od 1999 roku, może pochwalić się imponującymi statystykami – 18 milionów wyszukiwań miesięcznie. To prawie połowa populacji kraju. Zaraz po nim korzystamy z OLX, gdzie zamieszczane są ogłoszenia bardziej lokalne.

Ciekawym trendem jest również wszechstronne korzystanie z tłumacza Google, który może nie jest idealny, ale obecnie jakościowo najlepszy ze wszystkich darmowych narzędzi tego typu.

Trendy na świecie

A jak wygląda sytuacja na świecie? Czy globalnie frazy będą bardzo się różniły od tych wyszukiwanych w Polsce? Okazuje się, że wcale nie. Ludzie na całym świecie mają podobne upodobania, choć kanały są odmienne w zależności od kraju.

Facebook i YouTube w czołówce wyszukiwań

Social media zdominowały trendy światowe, a Facebook od lat nie ustępuje swojego miejsca w czołówce. W samych Stanach Zjednoczonych miesięczna liczba wyszukiwań wynosi aż 191 milionów, co oznacza, że 6 na 10 osób korzysta tam z Facebooka.

Sytuacja wygląda podobnie z YouTubem, który króluje na listach większości krajów. Ponadto, pojawia się również pod frazami zawierającymi błędy, np. you tue, utube czy yotube. To najpopularniejsza platforma służąca do publikacji filmów, która swoją drogą jest własnością Google.

Platformy zakupowe na drugim miejscu

Zaraz za portalami społecznymi najczęściej wyszukuje się serwisy aukcyjne i platformy zakupowe. W USA najczęściej wpisywaną frazą jest Amazon – 112 milionów miesięcznie oraz eBay – 51 milionów, Walmart – 40 milionów i Craiglist – 33 miliony.

W Ameryce Południowej rekordy bije serwis aukcyjny Mercadolibre. Średnia miesięczna liczba wyszukiwań w samej Kolumbii wynosi 72 miliony. Jeśli chodzi o platformy zakupowe z odzieżą i dodatkami, tu prym wiedze Falabella z łączną liczbą miesięcznych wyszukiwań wynoszącą aż 34 miliony.

Trend ten wydaje się powielać również w Azji. Myntra, indyjska firma modowa zajmująca się handlem elektronicznym, odnotowuje średnio 55-60 milionów odsłon w ciągu miesiąca.

Serwisy informacyjne i poczta elektroniczna

Ciekawym zjawiskiem jest znacznie mniejsza popularność serwisów informacyjnych w porównaniu z platformami społecznościowymi, konsumenckimi i rozrywkowymi. W Stanach Zjednoczonych Yahoo znalazło się dopiero na ósmym miejscu z miesięczną liczbą wyszukiwań 47 milionów.

Na szóstym miejscu w USA i czwartym w Tajlandii znalazło się hasło Google, co oznacza, że internauci “googlują” samą wyszukiwarkę. Agencja SEO Miromind tłumaczy ten trend przyzwyczajeniem, choć powodów może być wiele, od wyświetlania sugestii wpisywanych haseł po znalezienie informacji na temat samej firmy.

Bardziej logiczne wydaje się wyszukiwanie poczty elektronicznej. Gmail w tym wypadku wypada najlepiej. W USA jest piątym najczęściej wpisywanym hasłem (98 milionów miesięcznie), wyprzedzając Yahoo o pięć miejsc (44 miliony). W Tajlandii chętnie korzysta się również z Hotmail (5,2 miliona wyszukiwań).

Inne

Na samym końcu, choć wciąż w pierwszej dziesiątce znalazły się serwisy streamingowe takie jak Netflix, który w Stanach Zjednoczonych wyszukiwany jest 38 milionów razy na miesiąc, a w Polsce 4,5 miliona razy. Internauci sprawdzają również bankowość elektroniczną, kanały telewizyjne, pogodę i mapy Google.

Podsumowanie

Na świecie mamy obecnie 195 krajów i wydawać by się mogło, że różnice kulturowe, społeczne i gospodarcze są spore. Okazuje się jednak, że trendy globalne są do siebie bardzo zbliżone. Świat online zdominowany został przez media społecznościowe, potrzeby konsumenckie, serwisy informacyjne i pocztę elektroniczną. Ciekawe tylko, jak długo utrzyma się ten trend.