Merchandiser – jak może Ci pomóc?

Funkcje merchandisera pozostają niezastąpione dla rozwoju sprzedaży, gdyż koncentrują się dobrej ekspozycji poszczególnych partii towaru. Jakie zalety wnosi stanowisko merchandisera do firmy? Dlaczego warto korzystać z profesjonalnego wsparcia merchandisingowego?

Kim jest merchandiser?

Zanim przejdziemy do opisu zalet tego zawodu dla biznesu, wyjaśnijmy, kim właściwie jest merchandiser. Mówiąc w skrócie, pracownik zatrudniony na tym stanowisku odpowiada za prawidłową i atrakcyjną ekspozycję towaru dla klientów. Pozornie prozaiczna czynność, jaką jest wykładanie towaru, wymaga wiedzy z zakresu psychologii zakupowej, zachowań konsumentów oraz kształtowania ich preferencji w zależności od ustawienia towaru na półce. Poprzez modyfikację ustawienia produktów, merchandiser jest w stanie sterować gustami odbiorców, skłaniając ich do wyboru danej partii asortymentu. Merchandiser spełnia więc kluczową rolę na ostatnim etapie decyzji zakupowej. Atrakcyjna prezentacja towaru wymaga nie tylko kreatywności, lecz przede wszystkim wiedzy o praktycznych aspektach procesu dokonywania zakupów. Merchandiser znajduje zatrudnienie nie tylko w sklepach detalicznych, gdzie dba m.in. o idealny wygląd zewnętrznej ekspozycji. Jego wiedza przydaje się również dla całych sieci sklepowych, producentów, a także agencji zajmujących się promowaniem towarów. Efekty pracy merchandisera widoczne są w zainteresowaniu przechodniów witryną sklepową. Skuteczność jego zadań widać wyraźnie w raportach będących wynikiem analizy sprzedaży. Zestawienie założeń wstępnych z rezultatami badań analitycznych jasno pokazuje, czy cele strategii sprzedaży zostały osiągnięte. Świadomy wysiłek na rzecz atrakcyjnej prezentacji towaru przynosi ogromne korzyści, a merchandiser jest właśnie osobą odpowiedzialną za kreowanie pozytywnego wizerunku produktów i ich właściwe umiejscowienie.

Merchandiser praca – jakie korzyści przynosi dla firm?

Zatrudnienie merchandisera przynosi wymierne rezultaty, jeśli jest to osoba doświadczona i potrafiąca odnaleźć się w różnych sytuacjach. Jedną z kluczowych korzyści, jakie przynosi jego praca, staje się optymalne wykorzystanie przestrzeni sklepowej dla skutecznej ekspozycji każdego produktu. Sklepy wielkopowierzchniowe wydają się więc pierwszym podmiotem, który powinien mieć takiego specjalistę w swoich szeregach. Od umiejętnego zestawienia produktów, zgodnego z zasadą towarów komplementarnych, zależy końcowa sprzedaż. Merchandiser zna mechanizmy dokonywania zakupów przez klientów, dlatego potrafi tak ustawić towary, aby klienci byli bardziej skłonni do nabycia dodatkowych produktów. Mając na uwadze zakres zadań, jakie wykonuje merchandiser praca wydaje się wymagająca i mająca realny wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Poszukując usług merchandisingowych, zachęcamy do odwiedzenia strony merservice.pl. MerService to firma o wieloletniej historii, świadcząca usługi dla sklepów wielkopowierzchniowych oraz producentów. Oferta obejmuje wsparcie w zakresie merchandisingu stacjonarnego i mobilnego. Efekty pracy specjalistów z MerService widoczne są w dochodach, a kompleksowość oferty wpisuje się w potrzeby różnych dziedzin handlu.