Komu powierzyć tłumaczenie dokumentów medycznych

Kiedy potrzebujemy tłumaczenia jakiegoś dokumentu będziemy potrzebowali dobrego specjalisty.

Dobrze jeżeli będzie to tłumacz przysięgły, który posiada duże doświadczenie. Dobry tłumacz to ktoś, kto dobrze zna zarówno język docelowy, jak i język źródłowy oraz ktoś, kto rozumie obie kultury. Jak zauważyłem wcześniej, dobre tłumaczenie nie polega na dekodowaniu pojedynczych słów czy nawet pojedynczych zwrotów. Dzieje się to w kontekście kulturowym. Jeżeli poszukujemy dobrego tłumacza powinniśmy sprawdzić w jakich tłumaczeniach się specjalizuje. Przykładowo mogą to być tłumaczenia prawnicze, gdzie tłumacz powinien dobrze znać zagadnienia związane z prawem. Bardzo ważne jest zrozumienie tekstu i kontekstu. Tłumacz musi dobrze zrozumiem przedmiot sprawy, aby prawidłowo wykona tłumaczenie. Z pewnością mogą to być także tłumacze, którzy specjalizują się w tłumaczeniu umów handlowych, spraw cywilnych. Jeżeli przebywając na wakacjach za granica ulegniemy wypadkowi i złamiemy nogą wówczas możemy potrzebować dokumentacji medycznej, której będzie potrzebował lekarz w kraju, aby wiedzieć jak prowadzić dalsze leczenie czy też rehabilitację.

Wówczas będziemy potrzebowali tłumaczenia, tłumacz musi bardzo dokładnie przetłumaczyć całą dokumentację, jaką otrzymamy po wypisaniu ze szpitala za granicą.

Oczywiście profesjonalne tłumaczenia medyczne warto powierzyć osobie, które a bardzo dobrze zna wszystkie zagadnienia medyczne. Może być to przykładowo lekarz, który dobrze posługuje się danym językiem, wówczas będziemy mieli pewność że wszystkie zawiłości medyczne zostały prawidłowo przetłumaczone i przedstawione. Nie chcielibyśmy aby powstały podczas tłumaczenia błędy, które następnie mogły by się przełożyć na nieprawidłową diagnozę, czy też nieprawidłowy dobór leków czy też metody rehabilitacji. Warto sprawdzić referencje i doświadczenie tłumacz, któremu powierzymy nasze dokumenty, powinien wiedzieć on jakich danych będzie potrzebował lekarz, sprawdzić także czy dokumenty do tłumaczenia zawierają wszystkie niezbędne informacje.