Rehabilitację i ćwiczenia terapeutyczne wykonuje się przy wielu chorobach

Ćwiczenia terapeutyczne to specyficzne rozwiązania fizjoterapeutyczne, które są przeznaczone do leczenia określonych problemów, takich jak urazy, zmniejszenie funkcji mięśni, upośledzenie funkcji szkieletu, zminimalizowana elastyczność oraz brak siły i wytrzymałości, poprzez ukierunkowane na nie.

Ponieważ ćwiczenia terapeutyczne są specjalnie ukierunkowane na rozwiązanie określonego problemu, nie zaleca się ich samodzielnego wykonywania i najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą, jeśli masz jakiś problem, który chciałbyś rozwiązać za pomocą ćwiczeń terapeutycznych. Ćwiczenia terapeutyczne można ogólnie podzielić na kilka kategorii. Ćwiczenia wytrzymałościowe mają na celu wzmocnienie mięśni i poprawę wytrzymałości poprzez zaangażowanie dużych grup mięśni w całym ciele. Trening wytrzymałościowy przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jest wykonywany konsekwentnie przez dłuższy czas i prawdopodobnie będzie wymagał ustalenia poziomu siły pacjenta przed ich rozpoczęciem. Ćwiczenia wzmacniające są wykonywane z większym oporem i mniejszą liczbą powtórzeń. Ćwiczenia wzmacniające poprawiają siłę i sprawność mięśni, gdy wypadek lub operacja osłabiają pacjenta.

Zajmują mniej czasu, ale potrzeba do nich więcej energii niż do ćwiczeń wytrzymałościowych.

Ćwiczenia równowagi i koordynacji pomagają pacjentom utrzymać środek ciężkości oraz pomagają poprawić równowagę i postawę, ułatwiając koordynację w przypadku utraty zdolności poruszania się. Problemy neurologiczne, takie jak urazy rdzenia kręgowego, udary, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, urazy mózgu lub porażenie mózgowe, atakują układ nerwowy, czyli sposób, w jaki mózg kontroluje Twoje ciało. Odpowiednio zaplanowana rehabilitacja w chorobie Parkinsona oznacza, że pacjent ma szansę na lepszą sprawność ruchową i złagodzenie objawów chorobowych. Większość problemów neurologicznych ma charakter przewlekły, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby zostały wyleczone, ale fizjoterapia może mieć ogromny pozytywny wpływ na poprawę życia pacjenta.