Ćwiczenia terapeutyczne to specyficzne rozwiązania fizjoterapeutyczne, które są przeznaczone do leczenia określonych problemów, takich jak urazy, zmniejszenie funkcji mięśni, upośledzenie funkcji szkieletu, zminimalizowana elastyczność oraz brak siły i wytrzymałości, poprzez ukierunkowane na nie.
Ponieważ ćwiczenia terapeutyczne są specjalnie ukierunkowane na rozwiązanie określonego problemu, nie zaleca się ich samodzielnego wykonywania i najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą, jeśli masz jakiś problem, który chciałbyś rozwiązać za pomocą ćwiczeń terapeutycznych. Ćwiczenia terapeutyczne można ogólnie podzielić na kilka kategorii. Ćwiczenia wytrzymałościowe mają na celu wzmocnienie mięśni i poprawę wytrzymałości poprzez zaangażowanie dużych grup mięśni w całym ciele. Trening wytrzymałościowy przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jest wykonywany konsekwentnie przez dłuższy czas i prawdopodobnie będzie wymagał ustalenia poziomu siły pacjenta przed ich rozpoczęciem. Ćwiczenia wzmacniające są wykonywane z większym oporem i mniejszą liczbą powtórzeń. Ćwiczenia wzmacniające poprawiają siłę i sprawność mięśni, gdy wypadek lub operacja osłabiają pacjenta.
Zajmują mniej czasu, ale potrzeba do nich więcej energii niż do ćwiczeń wytrzymałościowych.
Ćwiczenia równowagi i koordynacji pomagają pacjentom utrzymać środek ciężkości oraz pomagają poprawić równowagę i postawę, ułatwiając koordynację w przypadku utraty zdolności poruszania się. Problemy neurologiczne, takie jak urazy rdzenia kręgowego, udary, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, urazy mózgu lub porażenie mózgowe, atakują układ nerwowy, czyli sposób, w jaki mózg kontroluje Twoje ciało. Odpowiednio zaplanowana rehabilitacja w chorobie Parkinsona oznacza, że pacjent ma szansę na lepszą sprawność ruchową i złagodzenie objawów chorobowych. Większość problemów neurologicznych ma charakter przewlekły, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby zostały wyleczone, ale fizjoterapia może mieć ogromny pozytywny wpływ na poprawę życia pacjenta.