Zmiana w zakresie widzenia często pozostaje niezauważona, a objawy takie jak ból głowy, zmęczenie i podrażnienie oczu przypisywane są innym dolegliwościom. Jednak sprawdzenie wzroku zawsze jest dobrą decyzją, ponieważ zmysł ten pogarsza się zazwyczaj bardzo powoli i niepostrzeżenie. To dlatego zaleca się coroczną, kontrolną wizytę u okulisty. Powodem natychmiastowego kontaktu z lekarzem są ostre dolegliwości oraz gwałtowne pogorszenie widzenia. Dla dzieci i osób starszych obowiązują specjalne zasady. W tym przypadku zalecane są częstsze badania i kontrole wzroku. Kiedy jeszcze warto iść zbadać wzrok?
Badanie wzroku u dzieci
Ogólną zasadą jest to, że dzieci powinny mieć badanie okulistyczne najpóźniej w wieku trzech lat. Tak wczesna wizyta ma zapobiegać powstawaniu wad widzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w rodzinie występują znaczące deficyty w tym zakresie. W takim przypadku należy przedstawić dziecko okuliście już między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Kiedy lekarz nie stwierdzi żadnych niepokojących objawów, warto ponownie sprawdzić wzrok przed rozpoczęciem szkoły.
Ważne jest, aby rodzice zauważali znaki ostrzegawcze, mogące wskazywać na problemy ze wzrokiem. Do takich sygnałów należą:
-zwiększone bóle głowy;
-problemy z pisownią i / lub koncentracją;
-chęć siedzenia zawsze z przodu, blisko tablicy.
Dzieci, które już noszą okulary, zdecydowanie powinny raz w roku poddać się badaniu wzroku. Trwające procesy wzrostu mają wpływ również na oczy, więc wzrok może się bardzo szybko zmienić.
Badanie wzroku osób starszych
Także u osób starszych zmiany widzenia następują stosunkowo szybko. Dlatego zaleca się coroczne badanie okulistyczne w wieku dojrzałym. W tym okresie życia wzrasta ponadto prawdopodobieństwo chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma. W specjalistycznym ośrodku medycznym Centrum Oka wykonać można na miejscu szereg niezbędnych badań, pozwalających już na bardzo wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych w wyniku wczesnej diagnostyki należą te z wykorzystaniem laseroterapii.
Dlaczego regularna kontrola wzroku jest ważna?
Ryzyko rozwoju chorób wzroku jest dziś bardzo wysokie. Ludzkie oczy są bardzo nadużywane. Telewizor, gry komputerowe, smartfony, długa praca przed ekranem, nauka w szkole i na studiach, często w nieprawidłowym oświetleniu są powodem zwiększonego zmęczenia oczu. Negatywny wpływ mają również stres, zmęczenie i bodźce środowiskowe. W wyniku szkodliwego oddziaływania środowiska oczy mogą piec i swędzieć, a sprawność widzenia słabnąć czasowo lub nieodwracalnie. W Centrum Oka można wykonać nawet badanie na obecność nużeńca.
Warto pamiętać, że pogorszenie wzroku rzadko następuje z dnia na dzień. Ponieważ uszkodzenia oczu łatwo mogą pozostać niezauważone, dobrze jest coroczną kontrolę przeprowadzić u okulisty, a nie optyka. Zwłaszcza w mniejszym zakresie minusowym i przy różnych wartościach dla obu oczu ametropia może być skompensowana przynajmniej przez chwilę przez „lepsze” oko. To jednak nie znaczy, że wady wzroku nie ma. W takich niezauważalnych przypadkach tylko badanie wzroku może jasno unaocznić problemy ze wzrokiem.