Ekologiczne samochody elektryczne są coraz chętniej kupowane

Ładowanie samochodów elektrycznych zamiast tankowania jest prawdopodobnie największą różnicą pomiędzy pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi, a samochodami z silnikiem spalinowym.

Wiedza o dostępnych metodach i opcjach ładowania jest ważnym krokiem na drodze do jazdy elektrycznej i kluczem do skorzystania ze zmiany auta na bardziej ekologiczne. Ładowanie prądem przemiennym w domu lub lokalnie jest normą, a rzeczywiste dane dotyczące użytkowania pokazują, że jest on używany do ładowania ponad 90 procent aut elektrycznych. W przypadku lokalnych dojazdów w dostępnych obecnie pojazdach elektrycznych dalekiego zasięgu, często zdarza się, że ładowanie odbywa się tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Z drugiej strony ładowanie prądem przemiennym nie jest wystarczająco szybkie, aby zapewnić rozsądny czas podróży w przypadku długich przebiegów poza zasięgiem jednego ładowania – w tym przypadku ma zastosowanie układ ładowania prądem przemiennym. Akumulatory w samochodach muszą być ładowane prądem stałym, ale nasze zasilanie sieciowe to prąd przemienny.

W związku z tym ładowanie akumulatora oznacza zamianę prądu przemiennego dostarczanego z sieci na prąd stały za pomocą tak zwanego falownika.

Biorąc pod uwagę limity dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, oraz wielkość i koszt falownika prądu przemiennego na prąd stały, producenci pojazdów elektrycznych w większości przypadków trzymają się górnego limitu 32 amperów (7,2 kW) do ładowania prądem przemiennym. W samochodach takich jak Nissan Leaf, Renault Zoe, BMw i3, Mercedes ECQ ładowarki do samochodów elektrycznych z prądem przemiennym idealnie nadają się do pełnego całonocnego ładowania w najtańszej taryfie w domu lub do mniejszych doładowań w czasie przestoju między podróżami. Stacje ładowania prądu stałego różnią się wyglądem i typem wtyczki i najczęściej można je znaleźć na głównych trasach międzymiastowych, w domach i przy obiektach handlowych. Przy rosnącej liczbie lokalnych i regionalnych polityk redukcji emisji dwutlenku węgla, właściciele stacji ładowania samochodów elektrycznych mogą być w stanie skorzystać ze zmniejszenia wartości emisji dwutlenku węgla kompensowanej przez ich stacje.