Co sprawia, że płynny kolagen jest dobrym wyborem?

Oprócz tego, że jest wysokiej jakości źródłem białka i kolagenu dla osób unikających mięsa lub przestrzegających diety w stylu wegetariańskiej, kolagen płynny jest bogaty w szczególny rodzaj kolagenu, który jest powszechnie spotykany w naszym ciele, czyli kolagen typu I.

Co sprawia, że płynny kolagen jest dobrym wyborem?

Jaką rolę spełnia kolagen w ludzkim organizmie?

Podczas gdy w ludzkim ciele można znaleźć co najmniej 28 rodzajów kolagenu, trzy typy – typ I, typ II i typ III – stanowią około 90 procent całego kolagenu zawartego w ludzkim organizmie.

W szczególności kolagen typu I znajduje się powszechnie w całym ciele z wyjątkiem chrząstki i jest najbardziej skoncentrowany w kościach, więzadłach, ścięgnach, skórze, włosach, paznokciach i wyściółce jelit. Podobnie jak w przypadku wszystkich źródeł kolagenu, ciało nie tylko pochłania cały kolagen płynny i dostarcza go bezpośrednio tam, gdzie powinien. Rozkłada kolagen na poszczególne aminokwasy, które są następnie wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Unikalny profil aminokwasowy kolagenu płynnego sprawia, że jest to naprawdę korzystne dla nas źródło białka.

Chociaż zawiera 18 aminokwasów, kolagen płynny charakteryzuje się wysokim poziomem glicyny, proliny i hydroksyproliny. Te aminokwasy, które są trudne do znalezienia w znaczących ilościach gdzie indziej, są kluczowymi elementami budulcowymi skóry, ścięgien i więzadeł i wykazano, że poprawiają zdrowie na wiele innych sposobów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie układu odpornościowego. Kolagen pomaga również w budowaniu tkanki mięśniowej oraz wspomaga siłę, regenerację i zdrowie mięśni, dlatego suplementacja diety płynnym kolagenem ma dla ludzkiego organizmu wiele różnorodnych korzyści.

Kolagen typu I pochodzący od ryb, który kupisz na stronie https://collibre.eu, może być około 1,5 razy bardziej biodostępny, czyli łatwiej się rozkładać i wchłaniać, niż kolagen wołowy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. Jeśli więc masz problemy z trawieniem i próbujesz wybrać między kolagenem morskim a bydlęcym, kolagen płynny pochodzenia morskiego może być lepszym wyborem.