Czy samodzielne pozycjonowanie ma sens?

W przypadku, gdy postanawiamy samodzielnie zająć się pozycjonowaniem strony, musimy pamiętać o paru istotnych sprawach. Pomoc specjalnej agencji czy firmy, której specjalizacją jest SEO, znacznie upraszcza życie, jednak wiąże się także z dodatkowymi kosztami.

Początkujące osoby popełniają podstawowe błędy, których warto uniknąć. Zatem jakie to pomyłki i jak ich uniknąć?

Treść 

Dowodzenie treściami, jakie pojawiają się na stronie to bardzo ważny element pozycjonowania i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, to nasze działania mogą mieć negatywny skutek. Obecnie Google jest bardzo zainteresowane treściami, jakie pojawiają się nas stronach i oczekuje, aby były one wartościowe. Chcą, aby były to teksty, które wzmacniają pozycjonowanie oraz dokładnie opisują naszą ofertę. Nie możemy jednak stosować spamu czy faszerować nasze treści frazami, jest to niedozwolone i za takie działanie możliwe są kary. Aktualnie, kiedy algorytmy są natychmiastowo aktualizowane, treści muszą być tworzone w odpowiedni sposób. Ciekawym przykładem takiej promocji naszej strony, jest poradnik, który mówi o tym, jak wykorzystywać nasze produktu bądź przy ich użyciu radzić sobie z problemami. 

Brak optymalizacji witryny

Jest to niezwykle popularny błąd, który popełniają osoby próbujące samodzielnie pozycjonować swoje strony. Optymalizacja to rzecz, która powinna być wykonywana zawsze jako pierwsza. Meta tagi, treści czy wewnętrzne linkowanie to zaledwie kropla w morzu tego, co powinniśmy sprawdzić. Pytanie, jak to zrobić. Pomocy, możemy szukać w internecie. Znajdziemy tam bardzo wiele stron, a na nich informacje na temat optymalizacji. Jest to proces, o którym nie możemy zapomnieć. Nawet najlepsze działania na rzecz pozycjonowania pójdą na marne, kiedy strona nie będzie zoptymalizowana oraz przystosowana do funkcjonowania SEO.

Zwracania uwagi jedynie na katalogowanie

Katalogowanie jest bardzo popularnym działaniem, które ma na celu uzyskiwanie odnośników do naszej strony. Nie może on jednak być wyłącznym źródłem linków, a jego skuteczność stale maleje. W zasadzie poza kilkunastoma sensownymi katalogami reszta jest kompletnie bezużyteczna. Poza tym, że nie wnoszą niczego pozytywnego, to mogą nawet zaszkodzić naszej witrynie. Kolejną wadą takiego rozwiązanie jest to, że nierzadko są one banowane lub po prostu zanikają w sieci. Wraz z katalogiem ginie także nasz link. Roboty zajmujące się indeksowaniem z pewnością nie ominą takiej sytuacji, a ona niekorzystnie wpływa na nasze pozycjonowanie.

Wykorzystywanie automatów

Linkowanie za pomocą automatów, których w sieci nie brakuje, prowadzi jedynie do filtrowania pozycjonowanych fraz. Automat to rozwiązanie, które co najwyżej może uzupełnić naszą pracę, nie może być jej główną częścią. Dodatkowo w większości tego typu rozwiązań wykorzystujemy bazy publiczne, a one poprzez umieszczanie setek pozycjonerów szybko stają się bezużyteczne. 

Brak strategii

SEO to nie jednorazowa praca. Jest to długi proces, którego owoce zobaczymy, po pewnym czasie systematycznego działania. Podczas niego niezwykle ważna jest cierpliwość, sprawianie, aby nasza strona niosła za sobą wiele wartości, a także staranie się, aby źródła odnośników nie były monotonne. Samodzielne pozycjonowanie strony na początku może wydawać się proste. Jednak z każdą chwilą będzie stawało się coraz bardziej skomplikowane. Algorytmy Google są stale aktualizowane dlatego, jeśli chcemy, aby nasza strona nie traciła popularności, to musimy być na niej bez przerwy skupieni oraz szukać nowych sposobów na jej pozycjonowanie.