Planujesz zakup zniczy? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Znicze są tradycyjną formą pozostawiania znaku pamięci na grobach najbliższych, dlatego też przy każdej okazji związanej z odwiedzinami na cmentarzu kupuje się znicze, ewentualnie wkłady do nich. Jak jednak wybrać znicz tak, by palił się, jak najdłużej i zapewniał dobry efekt wizualny? Na co zwracać uwagę i które rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne?

Jakie znicze są aktualnie popularne?

Najpopularniejszym rozwiązaniem aktualnie są zdobione znicze szklane, zapewniające rzadkie wzory lub dużą przejrzystość. Nowoczesne znicze, dostępne między innymi pod adresem https://kamiz24.pl/tag-produktu/nowoczesny-znicz/, oferują bardzo dobre zabezpieczenie płomienia przed wiatrem, a jednocześnie nie blokują przedostawania się światła wytwarzanego przez płonący knot. 

Coraz częściej spotkać można również znicze wykonane ze stali nierdzewnej, które wyglądają bardzo gustownie i nowocześnie. Dodatkowe zdobienia pozwalają dopasować znicz do konkretnej intencji lub charakteru miejsca, w którym zostanie umieszczony. W miejscach pamięci o bohaterach narodowych często wykorzystywane są znicze prezentujące barwy i symbole narodowe.

Na co zwrócić uwagę kupując znicz?

Każdy, kto ustawia znicz na grobie osoby bliskiej, chciałby, by palił się on jak najdłużej. Z tego też powodu warto zainteresować się rozwiązaniami, które umożliwiają nie tylko ich jednorazowe wykorzystanie. Znicze zalane już parafiną po jednorazowym wykorzystaniu nadają się zazwyczaj jedynie do wyrzucenia, dlatego też dużo lepszym rozwiązaniem będą te, które umożliwiają wykorzystywanie wkładów

Ważne jest, by były one odpowiednio zabezpieczone przed wiatrem i deszczem, dlatego też dużą uwagę trzeba przywiązać do budowy kapturka nakładanego na znicz. Nie może on mieć również zbyt małych otworków, ponieważ dym nie będzie skutecznie opuszczał znicza, przez co ścianki zrobią się ciemne, a sam knot może zgasnąć. Istotna jest również sama konstrukcja znicza. Nie może on być zbyt lekki, ponieważ wiatr może taki znicz przewrócić i zniszczyć. Nie warto też decydować się na modele z odkrytymi ściankami, ponieważ są one bardzo wrażliwe na wszelkie warunki atmosferyczne.

Czy wkłady do zniczy wykonane z parafiny to jedyny wybór?

Na rynku dostępne są niemal wyłącznie wkłady parafinowe. Ciekawostką są wkłady oparte na diodach LED, które świecą o wiele dłużej niż klasyczne wkłady oparte na płonącym knocie. Dobrać można nie tylko kształt świecącej diody, ale także jej kolor, dlatego też nie trzeba używać kolorowych zniczy dla osiągnięcia oczekiwanego efektu kolorystycznego. Przed decyzją o zakupie warto odwiedzić proponowaną stronę i sprawdzić nowości w sklepie ze zniczami, na której pojawiają się nawet takie rozwiązania, jak wkłady LED z zasilaniem solarnym, które ładują się w przeciągu dnia, by świecić w nocy wykorzystując pozyskaną w ten sposób energię elektryczną. Cena wkładów LED coraz bardziej spada, dlatego też stanowią one poważną konkurencję dla wkładów tradycyjnych.

Jak wybrać dobry wkład parafinowy?

Decydując się na rozwiązanie klasyczne, niezbędne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego rozmiaru do posiadanych zniczy. Różnią się one zarówno średnicą otworu, przez który wkład się umieszcza, jak i samą wysokością. Wybierając wkład, należy również zwrócić uwagę na samą parafinę użytą do jego wykonania. Wbrew pozorom różne wkłady mogą mieć kompletnie inną parafinę, która będzie wpływać na długość palenia się znicza. 

Patrzeć należy także na kolor wkładu, ponieważ parafina idealnie biała jest mocno napowietrzana, przez co pali się o wiele krócej od mniej estetycznie wyglądającej parafiny żółtej/kremowej. Porównywać trzeba również samą wagę wkładów o tej samej wielkości. Cięższe będą się paliły zdecydowanie dłużej. Istotny jest też rozmiar knota. Grubszy sznurek pali się intensywniej, przez co wkład wypala się szybciej. Jeśli wkład ma się palić długo, wybierać należy te, które posiadają cienkie knoty.