Tak zwane kominki ekologiczne stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, opalanych węglem modeli tego wyposażenia. Ich podstawową zaletą jest uniwersalność: mogą być instalowane nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz również w mieszkaniach.
Jak działa kominek ekologiczny?
Biokominki wykorzystują paliwo, produkowane na bazie etanolu. Może mieć ono postać płynu lub żelu. W przypadku kominków ekologicznych na paliwo płynne obsługa polega na okresowym uzupełnianiu zapasu etanolu, natomiast przy paliwie żelowym można skorzystać z gotowych wkładów, które zawierają niezbędne w procesie spalania substancje. Cechą charakterystyczną każdej z tych instalacji jest bezwonność i bezdymność – ich użytkowanie związane jest jedynie z emisją pewnych ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Są one jednak tak niewielkie, że w praktyce nie wpływają na komfort użytkowania tego typu urządzeń.
Jakimi zaletami charakteryzują się kominki ekologiczne?
Brak nieprzyjemnych zapachów i odpadów, pochodzących ze spalania drewna, jest tylko jedną z zalet kominków ekologicznych. Warto na przykład zauważyć, że istnieje możliwość dodania do paliwa specjalnych olejków, dzięki którym, w trakcie swego działania, biokominek będzie wydzielał przyjemny aromat. Równie istotna jest wygoda użytkowania – w przypadku wielu modeli możliwe jest bowiem wykorzystanie sterowania zdalnego, za pomocą pilota. Portal Kominki Kamieniarstwo zwraca również uwagę na fakt, że konstrukcja taka zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne rozwiązania – nie ma bowiem w jej przypadku konieczności zapewnienia przestrzeni, w której składowane będzie drewno opałowe.
Jakie typy kominków ekologicznych można obecnie spotkać w polskich domach?
Najpopularniejszym typem biokominków jest obecnie model wolnostojący. Jego konstrukcja nie tylko umożliwia umieszczenie go w każdym praktycznie miejscu, lecz również przesunięcie, gdy zajdzie taka potrzeba. Biokominki wiszące można natomiast umieścić na ścianie – model ten świetnie sprawdzi się więc na przykład w niewielkich lokalach. Ciekawym rozwiązaniem jest też tak zwany mebel z ognia, czyli kominek ekologiczny, przyjmujący najczęściej kształt stolika. To oczywiście tylko niektóre spośród najczęściej spotykanych modeli tego sprzętu. Aby zaznajomić się dokładnie z informacjami na temat tych konstrukcji, warto odwiedzić serwis o kominkach i kominach, gdzie znajdziemy też praktyczne rady na temat ich użytkowania.
Z jakich materiałów wykonane są biokominki?
Efektem dużej różnorodności modeli biokominków jest zróżnicowanie materiałów, z których są one wykonane – wśród najczęściej spotykanych wymienić należy szkło, beton oraz płyty MDF. Niebagatelną rolę odgrywają również elementy stalowe, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie większości podstawowych mechanizmów. Powierzchnię biokominka zabezpiecza się natomiast zwykle poprzez malowanie specjalnymi lakierami i farbami, odpornymi na wysokie temperatury.