Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – największe wyzwania

Praca dla opiekunek w Niemczech znajduje się w ofercie bardzo wielu agencji opiekunek osób starszych.

I trudno się temu dziwić, gdyż z jednej strony coraz więcej seniorów potrzebuje opieki, a z drugiej – coraz więcej Polek jest zainteresowana podjęciem właśnie takiego zatrudnienia. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka – od finansowych (przyzwoite zarobki), poprzez edukacyjne (zdobycie kolejnego doświadczenia i podszkolenie języka obcego), aż po społeczno – kulturowe (nawiązanie nowych znajomości, poznanie nowego kraju i jego kultury czy możliwość pozwiedzania). Jednak praca opiekunki w Niemczech to nie tylko same plusy i przyjemności. To także sporo wyzwań, z którymi opiekunka osób starszych musi zmierzyć się podczas takiego wyjazdu. Jakiego typu są to wyzwania? Oto kilka z nich.

Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzy się osoba pracująca za granicą w charakterze opiekunki osób starszych jest rozłąka z bliskimi osobami – rodziną i przyjaciółmi. Tego typu wyzwania nie da się uniknąć – i każda opiekunka zdaje sobie z tego sprawę. Jednak odpowiednie podejście do sprawy może w znacznym stopniu zminimalizować tęsknotę za bliskimi. W tym przypadku warto postawić na częsty kontakt – na przykład telefoniczny lub internetowy – który pozwoli niejako zmniejszyć odległość i poczuć się bliżej najbliższych. Dodatkowo warto zabrać ze sobą coś, co będzie przypominać o domu. Tutaj może być to ulubiony szlafrok, kapcie lub ramka ze zdjęciem najbliższych. O czym jeszcze warto pamiętać? Duże zaangażowanie w pracę oraz znalezienie sobie zajęć w czasie wolnym to także skuteczna metoda na zmniejszenie odczuwania rozłąki. I co ważne – każdy taki kontrakt jest ściśle określony czasowo i zazwyczaj trwa nie dłużej niż kilkanaście tygodni.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech - największe wyzwania

Bariera językowa

Dużym wyzwaniem dla opiekunki osób starszych podejmującej zatrudnienie za granicą może być bariera językowa. Dzieje się tak wtedy, gdy opiekunka nie do końca dobrze czuje się podczas posługiwania się językiem niemieckim. A przecież nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że im lepsza znajomość języka niemieckiego, tym opieka w Niemczech jest po prostu łatwiejsza (wszak dobra znajomość języka wpływa nie tylko na dobrą komunikację z samym podopiecznym i jego rodziną, ale też na codzienne funkcjonowanie). Jednak i na to jest rada. W tym przypadku jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o podszkolenie języka obcego. W bardzo dużym stopniu pomaga w tym agencja, która organizuje darmowe kursy i szkolenia. Przykładem jest ATERIMA MED, w której każda opiekunka ma szansę na podszkolenie języka obcego. Drugim sposobem na zminimalizowanie bariery językowej jest jak najczęstsze posługiwanie się językiem obcym w codziennym życiu. W tym przypadku warto przełamać strach i wstyd, a szybko przekonamy się, jak łatwo i naturalnie można podszkolić znajomość języka. 

Stan zdrowia podopiecznego

Opieka w Niemczech polega na zajmowaniu się seniorami, którzy nierzadko charakteryzują się złym stanem zdrowia. O tym trzeba pamiętać jeszcze przed podjęciem decyzji o ewentualnym wyjeździe. Dodatkowo podczas rozmowy z pracownikiem na temat ewentualnych ofert warto szczegółowo dopytać o stan zdrowia seniora, jego ewentualne problemy i ograniczenia oraz zakres obowiązków podczas opieki nad nim. Jednocześnie w przypadku określonej choroby podopiecznego można poszerzyć swoją wiedzę na jej temat, porozmawiać z innymi opiekunkami lub pracownikami agencji – i w ten sposób lepiej przygotować się na to konkretne wyzwanie. Pamiętajmy – im większa wiedza na temat tego, co nas czeka, tym łatwiej poradzić sobie w sytuacji napotkania określonych problemów. 

 
Nie ulega wątpliwości, iż praca opiekunki w Niemczech wiąże się z wieloma wyzwaniami, które trzeba pokonać. Opieka osób starszych połączona z długą rozłąką z najbliższymi może powodować spadek formy czy zwątpienie we własną siłę i wytrzymałość. Jednak z tym wszystkim można sobie poradzić. A odpowiednie przygotowanie i podejście do wyzwania sprawi, iż poradzenie sobie z nim będzie dużo prostsze.