Szklarze specjalizują się w montażu różnych produktów szklanych w świetlikach, oknach, lustrach i innych obszarach, w których potrzebne jest użycie szkła.
Szklarz to rzemieślnik zajmujący się szkłem i zamiennikami szkła. Szklarze zajmują się w swojej pracy cięciem, montażem i demontażem wszelkiego rodzaju szkła, a także montują szkło między innymi w oknach, drzwiach, szafkach, gablotach, witrynach sklepowych, świetlikach oraz prysznicach. Mogą być również wymagane do zainstalowania skrzydeł lub listew do instalacji i zabezpieczenia ich różnymi łącznikami. Każdego dnia zakłady szklarskie wykonują szereg obowiązków, a wszystkie działania rozpoczynają się od kontaktu z klientami, którzy składają zamówienia lub zlecają wykonanie usługi. Trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi klientom, aby spełnić ich oczekiwania i zrozumieć ich potrzeby, a także zaproponować odpowiednie w konkretnej sytuacji rozwiązania. Szklarze są odpowiedzialni za cięcie i usuwanie istniejącego szkła przed zainstalowaniem nowych szyb.
Ponieważ każde zadanie jest inne, szklarze muszą zdecydować, które materiały najlepiej sprawdzą się do wykonania konkretnego projektu.
Szklarze są odpowiedzialni za cięcie, dopasowywanie, instalowanie i naprawę szkła i substytutów szkła w różnych urządzeniach i lokalizacjach. Szklarze mogą być zobowiązani do zainstalowania wstępnie zmontowanych metalowych lub drewnianych ram do drzwi, okien, lub kabin prysznicowych, zanim będą mogli zainstalować w nich elementy szklane. W tego typu pracy trzeba również potrafić czytać i interpretować plany, aby określić najbardziej odpowiedni rozmiar, kształt, kolor i grubość szkła lub substytutów szkła do konkretnego zastosowania, a zakład szklarski Białystok zajmuje się wykonywaniem wielu różnych projektów. W przypadku większości prac budowlanych na dużą skalę tafle szkła są wstępnie cięte i montowane w ramach w warsztacie wykonawczym. Gotowe szkło dociera na miejsce pracy, jest gotowe dla szklarzy do ustawienia i zamocowania na miejscu. Korzystając z dźwigów lub podnośników z przyssawkami, pracownicy podnoszą duże, ciężkie kawałki szkła do montażu przykładowo w drzwiach czy oknach.