Obecnie zauważamy rozwój technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii, pozwala to korzystać z energii słońca, wiatru, rzek, czy pływów morskich.
Dużą zaletą tego sposobu wytwarzania energii jest fakt, iż źródła te są odnawialne. Nie powodują zanieczyszczenia środowiska naturalnego, emisja dwutlenku węgla do atmosfery, który się przedostaje w miarę czasu powoduje globalne ocieplenie. Musimy więc działać tak, aby dwutlenku węgla przedostawało się do atmosfery coraz to mniej, oraz działać w taki sposób aby rosnąca technologia nie zwalniała swojego stosunkowo szybszego tempa rozwoju. Globalne ocieplenie niesie ze sobą podwyższenie temperatury, topnienie lodowców, a więc podniesienie się poziomu wód. Z tego wniosek wiele gatunków fauny i flory mogą ulec zagładzie. Dlatego ludzie powinni coraz częściej i gęściej stosować energię odnawialną. Fale morskie, wiatr a przede wszystkim energię słoneczną. Energia odnawialna jest bardzo przyjaźnie nastawiona do środowiska i nie niszczy go kompletnie. Wysoka technologa pozwala na produkowanie tego typu energii a należą do niej na przykład; turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, kolektory słoneczne czy też ogniwa słoneczne.
Szczególnie panele słoneczne są wykorzystywane coraz częściej nawet przez indywidualnych klientów a nie jak niegdyś tylko zamawiane przez poszczególne firmy, zajmujące się ochroną środowiska.
Obecnie tego rodzaju technologia szybko się rozwija przykładem mogą być nowoczesne i wydajne panele monokrystaliczne full black. Jeśli więc mamy możliwość zakupienia paneli słonecznych czy też kolektorów słonecznych to uczyńmy to. Jest bardzo oszczędne finansowo, gdyż płacimy tylko za ich zakup a korzystać możemy przez bardzo długi okres czasu. Obecnie możemy także liczyć na dopłaty z Unii Europejskiej, do instalacji wykorzystujących panele słoneczne. Dzięki temu możemy zaoszczędzić, montując instalację w naszym domu jednorodzinnym. Obecnie systemy uzyskiwania energii ze słońca są coraz wydajniejsze, dlatego też warto zainstalować je w domu, czas w którym inwestycja ta nam się zwróci uległ skróceniu.