Leczymy przebarwienia w gabinecie medycyny estetycznej

Ciemniejsze plamy na skórze, o różnej wielkości i nieregularnym kształcie nazywamy przebarwieniami. Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników: wiek, działanie promieni UV, gospodarka hormonalna, stany zapalne skóry, choroby. Niektóre, jak plamy starcze, powstają w określonych miejscach – w tym przypadku na dłoniach.

Które rodzaje przebarwień należy leczyć w gabinecie medycyny estetycznej?

Do gabinetów medycyny estetycznej, na zabieg laserowego usuwania przebarwień, najczęściej zgłaszają się osoby, które zmagają się z:

  • Plamami typu soczewicowatego – są nieco większe od piegów, mają średnicę od 1 mm do nawet kilku centymetrów. Tak jak one powstają w miejscach, które są wystawione na promienie słoneczne, czyli głównie na twarzy, dekolcie i rękach. Mają barwy ciemne, od brązowej aż po czarną, a krawędź wyraźnie odciętą od skóry.
  • Piegi – ich pojawianie się uwarunkowane jest genetycznie. Są to drobne (1 -2 mm), nieregularne plamki o żółtobrązowej barwie.
  • Melasma – najczęściej występują symetrycznie na twarzy (nad górną wargą, na policzkach, czole). Brązowo zabarwione plamy o nieregularnym kształcie pojawiają się u kobiet w wieku 30 – 35 lat, na skutek zaburzeń endokrynologicznych, przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Melasma to także przebarwienia na twarzy w ciąży.
  • Pozapalne – powstają w wyniku stanów zapalnych skóry, np. przy trądziku, łuszczycy czy AZS.
  • Melanoza Riehla – to siateczkowate przebarwienia usytuowane na policzkach, skroniach czy bokach szyi. Są reakcją organizmu na działanie substancji fotouczulających, niektórych kosmetyków, słońca, a nawet pokarmów.

Metody leczenia przebarwień

Nie ma jednej ustalonej, najbardziej skutecznej metody usuwania przebarwień. Nawet najlepszy zabieg może inaczej zadziałać na każdego pacjenta. Zależy to przede wszystkim od głębokości, w na jakiej znajdują się złogi barwnika, rodzaju przebarwień czy predyspozycji genetycznych. Dlatego tak ważne jest, by nigdy nie leczyć przebarwień na własną rękę, a udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią terapię.

Najczęściej proponuje się terapię laserową, ponieważ światło jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik i powoduje ich zniszczenie. W zależności od rodzaju przebarwień, pierwsze efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu lub dopiero po kilku seriach. W usuwaniu brodawek łojotokowych lub plam soczewicowatych pomocna może okazać się krioterapia. Z kolei przy znamionach barwnikowych konieczne może okazać się zastosowanie metod chirurgicznych.

W przypadku głęboko osadzonych przebarwień możliwe jest zastosowanie zabiegów złuszczających wierzchnie warstwy naskórka lub sięgające aż do skóry właściwej. Eksfoliacje wykonuje się różnymi metodami m.in. za pomocą: mikrodermabrazji, peelingów chemicznych (np. popularny roztwór Jessnera lub Yellow Peel), preparatu Dermamelan.

Usuwanie przebarwień to często złożony proces, który powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem specjalistą. To gwarancja nie tylko skuteczności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Jeśli chcesz przeprowadzić bezpieczny zabieg, skorzystaj z oferty Kliniki Krajewski.