Jak zostać opiekunem w domu seniora? Poznaj praktyczne wskazówki

Praca opiekunów w domach opieki nie jest łatwym zadaniem. Osoba, zatrudniona na takim stanowisku, musi nieść wsparcie seniorom z różnego rodzaju problemami, nie tylko zdrowotnymi, ale często również i finansowymi oraz psychicznymi, związanymi z narastającym poczuciem samotności i odrzucenia. Tym, którzy zastanawiają się nad taką ścieżką kariery zawodowej, podpowiadamy, kim jest opiekun osób starszych i jak rozpocząć pracę na takim właśnie stanowisku.

Kim jest opiekun osób starszych?

Opiekun osób starszych to osoba, świadcząca usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze w placówkach, przeznaczonych dla seniorów. Aby poznać dokładny zakres jego obowiązków, warto poświęcić nieco czasu, przeglądając strony internetowe miejsc, oferujących tego rodzaju wsparcie. Dla przykładu, jak czytamy na stronie, prowadzonej przez Prywatny dom opieki Holi-Care, rolą zespołu jest otaczanie całodobową troską i opieką wszystkich mieszkańców, zapewniając im tym samym przyjemny i komfortowy, a zarazem w pełni bezpieczny pobyt.

To właśnie opiekun niesie pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, jak mycie czy jedzenie, ale również organizuje czas wolny seniorom, dotrzymuje im towarzystwa, dając poczucie przynależności oraz mobilizuje podopiecznych do aktywności, również tej na świeżym powietrzu. I choć mogłoby się wydawać, że praca ta jest lekka i przyjemna, w rzeczywistości to niezwykle odpowiedzialne stanowisko, wymagające kompleksowego przygotowania, również z zakresu medycyny czy psychologii.

Jakie wykształcenie ma opiekun osób starszych?

Zawód opiekuna w domu pomocy społecznej można zdobyć w ramach szkolnictwa zawodowego. Ci, którzy nie zdecydowali się na taki kierunek, nie mają jednak skreślonej drogi do rozpoczęcia kariery na tym właśnie stanowisku. Coraz więcej osób wybiera bowiem wieczorowe lub weekendowe kursy, kończące się egzaminem zawodowym. Warto podkreślić jednocześnie, że kursy i szkolenia nie są obligatoryjne dla kandydatów na opiekunów w domach opieki. Niemniej jednak zdecydowana większość potencjalnych pracodawców z pewnością zwróci uwagę na odpowiednie przygotowanie merytoryczne do pracy w zawodzie. Dodatkowym atutem będą z pewnością kursy udzielania pierwszej pomocy oraz kursy medyczne, dzięki którym opiekun będzie mógł w pełni zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców placówki.

Jaką cechy charakteru powinien mieć opiekun seniora?

Warto podkreślić, że nie tylko wykształcenie, ale również i cechy charakteru odgrywają niezwykle istotną rolę w zawodzie opiekuna w domu opieki. Będzie to z pewnością wysoka odporność na stres, ale również cierpliwość, wyrozumiałość, opanowanie i empatia. Starość to bowiem wyjątkowo trudny okres, a seniorzy bywają zagubieni, rozdrażnieni, zdenerwowani, a przede wszystkim samotni. Co ważne, to również opiekun będzie musiał udzielić pierwszej pomocy w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego. Dlatego też ważna jest zimna krew i umiejętność racjonalnego działania w sytuacjach kryzysowych.

Czy warto zostać opiekunem w domu pomocy?

Praca opiekuna osób starszych może być źródłem satysfakcji i poczucia spełnienia. Serdeczność i empatia z pewnością zaprocentują kolejnymi sukcesami, a praca z ludźmi spowoduje, że do codzienności zawodowej z pewnością nie wkradnie się nuda. To doskonała ścieżka rozwoju dla osób, które potrafią otworzyć się na cudze problemy i świadomie brać udział w życiu innych osób, nie skupiając się wyłącznie na wypełnianiu obowiązków zawodowych, ale również i na towarzyszeniu seniorom w codziennych wyzwaniach.

Warto podkreślić jednak ponownie, że zawód ten wymaga przede wszystkim silnej psychiki, zwłaszcza że mieszkańcami domów opieki bardzo często są osoby cierpiące, borykające się z różnego rodzaju schorzeniami i poczuciem osamotnienia. Wbrew pozorom, zbyt duża wrażliwość z pewnością nie ułatwi pracy, a może stać się przyczyną szybkiego wypalenia zawodowego i braku zapału do podejmowania kolejnych zawodowych wyzwań.