Czworonogi zimą – co im grozi?

Mroźne miesiące są uciążliwe nie tylko dla ludzi. Nasi pupile również odczuwają negatywne skutki obniżenia temperatury i pojawienia się śniegu. Produkty dla psów i kotów są w stanie pokryć ich zapotrzebowanie na energię podczas zimna, ale co z pozostałymi aspektami zimowej aury? Co grozi czworonogom i jak temu zapobiec?

Zdrowie psów i kotów pod kontrolą

Największe zagrożenie dla naszych małych przyjaciół to groźba wychłodzenia organizmu. Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić aby temu zapobiec, jest zmiana diety. W porozumieniu z weterynarzem powinniśmy zwiększyć kaloryczność posiłków czworonoga. W zależności od tego, jak często przebywa on poza domem, może to być od 25 do nawet 50% więcej kalorii w każdym daniu. Istotne jest również uzupełnienie składników takich jak kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na stan skóry i sierści, a więc naturalnych izolatorów przed zimnem. Liczne produkty dla psów i kotów dostarczają je w odpowiedniej ilości.

Odnośnie sierści, powinniśmy też zwrócić baczniejszą uwagę na kwestię jej pielęgnacji. Należy rozważyć, czy warto wyczesywać podszerstek, który stanowi najskuteczniejszą barierę dla przenikliwego zimna. Mogą go potrzebować szczególnie psy przebywające na zewnętrzna co dzień. Pamiętajmy również, że psy posiadające jedwabistą strukturę włosów okrywowych mogą nie być zbyt odporne na wnikanie wilgoci.

Co mogę zrobić dla mojego pupila?

Zdrowie psów i kotów to nie tylko zmiana diety i szczególna dbałość o stan skóry i sierści, ale także codzienna aktywność. Spacery połączone z zabawami sprawiają, że pracujące mięśnie wydzielają tak potrzebne do ogrzania ciała ciepło. Jeśli jednak w trakcie spaceru zamierzaliśmy wstąpić do sklepu i zostawić czworonoga przed wejściem lub w samochodzie, to lepiej nie zabierajmy go ze sobą, bowiem każda minuta unieruchomienia zwierzaka naraża go na wychłodzenie. Problem ten dotyczy w szczególności ras miniaturowych. Zdrowie psów o najmniejszych rozmiarach może być narażone nawet wówczas, gdy stosujemy wszystkie wymienione wyżej rady. Dlatego w ich wypadku warto rozważyć kupno małych ubranek. Specjaliści zalecają jednak stosowanie ich tylko podczas największych mrozów – pies musi bowiem wykształcić odporność na niewielkie ujemne temperatury.

Osobną kwestią jest ochrona łap czworonoga. Szczególnie groźna dla podeszw jest sól, powszechnie stosowana do rozpuszczania śniegu na chodnikach – może podrażniać, zwłaszcza skaleczone prze lód miejsca. Jak tego uniknąć? Najlepiej stosować specjalne maści ochronne lub przynajmniej wazelinę. Rozwiązaniem są też produkty dla psów i kotów w postaci prowizorycznych bucików, które mają dodatkowo tę zaletę, że zapobiegają osiadaniu się na łapach chemikaliów i zanieczyszczeń, które później pies lub kot mógłby zlizywać.