Buczyniec tam i z powrotem

Zwykło się mówić, iż Warmia i Mazury to region tysiąca jezior. W rzeczywistości liczba jezior występujących w tym rejonie przekracza dwa tysiące naturalnych zbiorników wodnych. Większość spośród nich charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą i z tego względu są chętnie odwiedzane przez naszych rodaków.

Jacht, kajak czy wędka, to tylko niektóre z pomysłów na spędzenie wolnego czasu.  Niedzica, Ostróda, Ryn czy Reszel to miejscowości, w których wznoszą się majestatyczne Zamki Krzyżackie. Pośród nich nie lada atrakcją jest wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski i słynne pochylnie, które są ewenementem na skalę światową.

Buczyniec w tę i z powrotem

Buczyniec jest niezwykłym miejscem na mapie Polski. Ta niewielka wieś usytuowana w województwie warmińsko-mazurskim, skrywa jedną z największych atrakcji w Europie. To właśnie tutaj znajduje się słynna pochylnia na Kanale Elbląskim, która umożliwia ruch statków pośród pól i łąk.

Pochylnia Buczyniec została ukończona jesienią 1860 roku. Łączy jeziora położone na różnej wysokości. Ciekawostką jest, iż  różnica między nimi przekracza 100 metrów.

Kompleks pięciu śluz wzniesionych na Kanale Elbląskim jest ewenementem na skalę europejską. Skomplikowany mechanizm napędzany siłą przepływu wody, którego twórcą był Georg Jacob Steenke, pozwala ustawionym na specjalnych platformach statkom poruszać się na szynach.

Wybudowane nieopodal Muzeum Kanału Elbląskiego składa hołd jego twórcom.  W jego murach można zgłębić nie tylko historię regionu, ale poznać pomysłodawcę wybudowania Kanału Elbląskiego, a także jego twórców. Muzeum przechowuje cenne dokumenty dotyczące historii powstania Kanału Elbląskiego. Interaktywna wystawa pozwala  na własnej skórze przekonać się jak wygląda praca przy obsłudze maszynerii poruszającej wagonikami.  Stanowi to dużą atrakcję dla miłośników techniki, jak i odwiedzających nasz kraj obcokrajowców. Uroku pięknej scenerii dodaje klasyczny dom podcieniowy, w którym mieści się muzeum. Mająca miejsce w 2012-2015 roku rewitalizacja obiektu doprowadziła do podzielenia ekspozycji na trzy działy: historyczny, techniczny oraz krajoznawczy.

Rejs słynnym ,,Zefirem”

Niezapomniany rejs po Kanale Ostródzko – Elbląskim na długo zapadnie w pamięci, każdego, kto zdecyduje się na zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca drogą wodną. Rozpoczynające się w Buczyńcu rejsy statkiem ,,Zefir’’ oferują swoim pasażerom wiele dodatkowych atrakcji, które dostosowane są do wielu i zainteresowań uczestników. Podczas podróży kapitan statku opowie historie pochodzące z życia lokalnej ludności, które opowiedzą o ich tęsknotach i  nadziejach na przyszłość. Rejsy wzdłuż kolejnych pochylni pozwalają zobaczyć pobliskie perełki architektoniczne.

 Podróż na jeziorach Ilińskim i Ruda Wola pozwalają zapoznać się z miejscową fauną i florą. Warmia i Mazury są najczystszym regionem w naszym kraju. Z tego względu wiele gatunków zwierzą występuje wyłącznie na tym terenie. Zadaniem programu  Natura 2000 jest ochrona tego miejsca, które pretendowało do uznania za jeden ze współczesnych cudów świata.

Kanał Elbląski – atrakcje Warmii i Mazur

Kanał Elbląski zwany inaczej Kanałem Oberlandzkim został uznany za zabytek techniki już w 1978 roku. Noszący miano zabytku historii łączy jeziora usytuowane pomiędzy Ostródą a Zalewem Wiślanym. Znany dziś kanał nie powstałby, gdyby nie konieczność transportu  pożądanej w ówczesnym świecie, używanej do budowy masztów Sosny Taborskiej. Wysokość tej sosny  może przekroczyć czterdzieści metrów. Nic więc dziwnego, iż w ówczesnym świecie jedno drzewo mogło być warte tyle co kilogram złota. Dziś najstarsze drzewa rosnące wokół Taborza liczą ponad 200 lat. Pośród nich wiedzie ścieżka dydaktyczna mierząca prawie dwa kilometry długości.

Zajazd pod Kołbukiem  to jedna  z najbardziej znanych restauracji w okolicy. Wewnątrz  wyglądającej niczym kieszonkowy zamek konstrukcji, serwowane jest znakomite regionalne jedzenie. Miejsce to zostało wpisane na listę Dziedzictwa Kulinarnego Warmia – Mazury – Powiśle. To tutaj w XIX wieku mieszkał konstruktor Kanału Elbląskiego – Georg Jacob Steenke. Dociekliwi na jednej ze ścian mogą ujrzeć pamiątkę po tym niezwykłym człowieku – geodezyjny reper. Jest to punkt służący do pomiarów długości, a także szerokości geograficznej.  Tuż obok restauracji pod Kołbukiem znajduje się stary port w Czulpie. Usytuowany jest u wylotu Kanału Elbląskiego. Obecnie miejsce to jest jedynie atrakcją dla miłośników fotografii. Przyczyną tego było wyregulowanie poziomu wody, które za czasów Steenke doprowadziło w przypadku jeziora Sambród oraz Piniewo do obniżenia tafli wody o pięć metrów.

Kanał Ostródzko – Elbląski warto zobaczyć od maja do września, gdyż w tym okresie można skorzystać z uprzejmości lokalnych firm oferujących rejsy wzdłuż wyjątkowych pochylni, które do dzisiaj pełnią ważną funkcję w życiu miejscowej ludności. Buczyniec to tylko jedno z miejsc, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zobaczyć, gdyż tylko na Warmii i Mazurach można swobodnie przemieszczać się wewnątrz lądu na łodziach, bez konieczności dobijania do brzegu.