Wybór firmy przeprowadzkowej a bezpieczeństwo przeprowadzki

Rynek przeprowadzek to branża w której panuje jedna z większej konkurencyjności, także w tej branży jest ogromna rotacja firm. Można powiedzieć, że co dzień zamyka się i otwiera działalność związana z przeprowadzkami. Jest tak ponieważ ten rodzaj usług nie należy do wysoko wyspecjalizowanych, a stworzenie namiastki firmy czyli kupno starego, używanego samochodu nie wiąże się z dużym wydatkiem. Działalności takie nie maja odpowiedniego wsparcia finansowego ani doświadczenia aby utrzymać się długo na rynku. Nie dysponują fachową kadrą, doświadczeniem, nie używają odpowiednich materiałów pakowych ani zabezpieczających, nie mają również co bardzo ważne odpowiednich gwarancji w postaci polisy. Właśnie tak działających firm, które również dysponują tylko jednym samochodem i dwoma trzema pracownikami z przypadku jest ponad 80%. Niestety przytłaczjąca liczba takich firm kreuje niezbyt pochlebny obraz branży. Dlatego aby zapewnić podczas relokacji bezpieczeństwo własnego mienia oraz nie obarczać się ogromem stresu i niepewności należy poświęcić czas na ocenę i wybór właściwej i profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.

Gdzie szukać firmy przeprowadzkowej

Głównym źródłem poszukiwań jest oczywiście internet. Szukając firmy przeprowadzkowej natrafimy na potężną ilość firm reklamujących się w różnych wyszukiwarkach. Ilość wydaje się przytłaczjąca i często można się czuć zagubionym w takim ogromie reklam. Najczęściej firm wyszukuje się po hasłach łącząc rodzaj usługi z lokalizacją, w tym wypadku mogą to być hasła takie jak: przeprowadzki Warszawa, przeprowadzki Gdańsk etc zależy to oczywiście od lokalizacji w jakiej szukamy firmy. Oczywiście nasze wyszukiwania poprzez wpisywane hasła możemy doprecyzować, uszczególniać w sposób najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Jest rzeczą oczywistą, że nikt kto szuka przeprowadzki do Niemiec nie wpisze hasła „transport mebli Warszawa” i odwrotnie

 

Jak dokonywać wyboru spośród firm przeprowadzkowych

 

Aby właściwie dobrać firmę musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze staż firmy i doświadczenie – najlepszym odzwierciedleniem są referencje, wskazują one na wielkość wykonanych projektów, na odbiorcę usługi, oraz na czasookres w jaki usługi były wykonywane. Informacje takie pozwolą ocenić potencjał i czas działania czyli doświadczenie na rynku przeprowadzek. Po drugie warto zastanowić się co wybierana firma nam oferuje czyli jakiego rodzaju stosuje materiały zabezpieczające ( folie streatch, bąbelkowe, pianki wypełniacze, narożniki, taśmy, etc ) to fundament bezpieczeństwa naszych mebli podczas transportu. Ważne też jest jakiego rodzaju materiały pakowe czyli kartony firma nam zaoferuje. Ważny jest zarówno rodzaj kartonów czyli ich przeznaczenie ( kartony standardowe do pakowani mienia, na TV, obrazy, lustra, na odzież wiszącą, do przewozu drogich trunków etc ) jak i materiał z którego są wykonane, najlepsza jest tektura min 5 warstw o gramaturze min 750. Jest ogromną różnicą w bezpieczeństwie gdy przewozimy nasze mienie w kartonach słabych i nie trwałych a w kartonach wyżej opisanych. Kolejnymi ważnymi czynnikami jest tabor samochodowy, najodpowiedniejszy i najbezpieczniejszy jest tabor w zabudowie sztywnej kontenerowej, nie należy ze względu na brak możliwości bezpiecznego ustawienia rzeczy w samochodzie korzystać z przysłowiowych „blaszaków” gdzie ściany nie są pod kątem prostym do podłogi. Ważna też jest różnorodność posiadanych pojazdów, to z kolei zapewnia bezpieczeństwo załadunku nie powodując niewłaściwego ułożenia rzeczy do samochodu czyli upychania „po sufit”, optymalizuje to również koszty i czas przeprowadzki eliminując konieczność wielokrotnych kursów. Reasumując mamy już trzy główne czynniki według których powinniśmy dobrać firmę przeprowadzkową – doświadczenie, oferta materiałów pakowych i zabezpieczających oraz tabor samochodów. Jest jeszcze jedno kryterium wyboru, najważniejsze – ubezpieczenie. Większość firm posiada zwykłą polisę OC, jeżeli ktoś kiedyś się pokusił o przeczytanie OWU takiej polisy to ma świadomość że taka polisa obejmuje tylko transport ładunków z wyłączeniem „przeprowadzek”. To bardzo istotna informacja ponieważ w wypadku szkody na mieniu odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Aby polisa zadziałała nie może mieć żadnych wykluczeni dotyczących przeprowadzek, najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest polisa typu „ all risk” czyli na każde ryzyko, ale niestety taką polisę mają tylko nieliczne firmy.

 

Czy tania przeprowadzka może być bezpieczna

Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od rozumienia pojęcia tanio – mówi specjalista z firmy GS Przeprowadzki Warszawskie. Bez wątpienia oferta firmy przeprowadzkowej nie spełniających wyżej opisanych założeń może choć nie musi być tańsza. Firma taka nie stosuje odpowiednich materiałów, nie dysponuje właściwym taborem, nie dysponuje dobrymi specjalistami ( dobry pracownik kosztuje ) no i najważniejsze nie ma odpowiedniej polisy. Każdy z tych składników generuje dla przedsiębiorstwa pewne koszty co w jakiś sposób wpływa na wysokość oferty. I tu powstaje najważniejsze pytanie czy stać nas na wybór firmy, która teoretycznie zaproponuje nam niższy koszt przeprowadzki, ale bez zachowania bezpieczeństwa ? Bo jak rozumieć tanią ofertę kiedy powstałe szkody wielokrotnie przekroczą różnicę pomiędzy ofertą nieprofesjonalnej firmy a firmy gwarantującej nam spokój, bezpieczeństwo i bezszkodowość.