Wrzosy w ogrodzie i w doniczce

Wrzos jest bardzo popularną rośliną ogrodową, możemy uprawiać je także w doniczkach, są to rośliny wymagające, które powinniśmy odpowiednio pielęgnować.

Wrzos posiada kilkaset odmian, mogą być to niskie krzewy, które będą miały wysokie pędy, lub też rozłożyste. Poszczególne odmiany różnią się kolorystyką, barwą kwiatów oraz liści, okresem kwitnienia.

Wrzosy w ogrodzie i w doniczce

Jak sadzić wrzosy w doniczce

Wrzosy możemy uprawiać w przydomowym ogródku, jak również w doniczkach, na balkonach. Wrzosy możemy na początku zasadzić w niewielkiej doniczce, warto zadbać o odpowiednie podłoże, może być to torf. Do doniczki możemy dosypać trochę keramzytu, co pomoże w drenażu, jednak powinniśmy pamiętać, aby nie umieszczać roślin zbyt głęboko. Jeżeli chcemy zapobiec parowaniu gleby, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku, kiedy chcemy trzymać wrzosy na balkonie, możemy wykorzystać warstwę wierzchnią z kory sosnowej. Dodatkowo będzie to zapobiegało rozwojowi chwastów w doniczkach. Jeżeli sadzimy wrzosy w doniczkach, powinniśmy zwrócić na ich uwagę na ich średnicę, powinno być to minimum 15 czy 20 cm w zależności od wielkości rośliny. Wrzosy posiadają dość płytki system korzeniowy, dlatego zwracamy szczególną uwagę na kształt donicy, która również powinna posiadać odpływ na dnie. Zbyt duża ilość wody w doniczkach mogłaby doprowadzić do gnicia układu korzeniowego.

Rośliny te dobrze rosną w ziemi kwaśnej, o pH od 4 do 5, dobrze będą zachowywały się w kwaśnym torfie, możemy także zakupić specjalną ziemię do wrzosów. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, dlatego dobrze rosną na balkonie, możemy umieścić je w doniczkach na tarasie. Dzięki pielęgnacji będą pięknie kwitły, są to rośliny, które możemy wybrać w różnych odmianach, o różnej kolorystyce, kwiatach białych, czerwonych czy też żółtych. Dobrym pomysłem może być zasadzenie kilku odmian w jednej donicy, dzięki czemu uzyskamy piękną kolorową kępę.

Osoby, które zastanawiają się jak sadzić wrzosy w doniczce , powinny zwrócić uwagę na jej wielkość, jakość gleby, jej pH. Dodatkowo należy pamiętać o ustawieniu doniczki w miejscu nasłonecznionym, zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody.