SZTUKA ŁĄCZENIA SMAKÓW, CZYLI JAK DOBRAĆ BIAŁE WINO DO JEDZENIA?

Zwolennicy wina uważają, że nadaje się ono do każdej potrawy. Ale kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie rodzaju trunku do spożywanego posiłku. Marzy ci się lampka białego wina do dobrej kolacji? Sprawdź, co powinno się znaleźć na twoim talerzu.

Wstępną podpowiedzią przy wyborze odpowiedniego wina może być, np. pora lub rodzaj spożywanego posiłku. Doświadczony sommelier zaproponuje inny trunek do lekkiego lunchu, a inny do nieco bardziej obfitej kolacji.

WINO ORZEŹWIAJĄCE

Gatunki takie jak Muscadet czy Chenin Blanc to idealne dopełnienie dań zawierających owoce morza. Lekkie wino – ale uwaga – nie białe wino słodkie, sprawdzi się także jako dodatek do ryb czy sałatek. Podobnie będzie w przypadku win wytrawnych, o bogatym aromacie. Do tej grupy możemy zaliczyć tak znane odmiany, jak Sauvignon Blanc czy Riesling. Takie wina smakują wyśmienicie podawane razem z rybą w maśle, kozim serem czy sałatkami. Aromatyczne wino białe sprawdzi się także w przypadku kuchni orientalnej, a nawet jako dodatek do wieprzowiny czy drobiu. Jak widać, wachlarz możliwości jest w tym przypadku bardzo szeroki, zatem podając wino z takich szczepów mamy niemal pewność, że nie popełnimy faux pas.

A CO ZE SŁODKIM?

Białe słodkie wino ma swoich wielu oddanych zwolenników. To nie dziwi, bo to często pierwszy etap fascynacji winem pozwalający wejść do świata doskonałych trunków. Wino białe słodkie wybierane jest przez osoby, które obawiają się kwasowości charakterystycznej dla wytrawnych odmian. Serwując takie wino do posiłku, mamy jednak mocno ograniczone pole manewru. Jeśli zatem na stole pojawi się butelka Tokaj Aszu czy Sauternes, obok niej powinien znaleźć się deser. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to lekka przekąska, czy pełnowymiarowy posiłek na słodko, bądź też deser w postaci bukietu owoców.

RAZEM, A JEDNAK OSOBNO?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wino białe słodkie degustować także między posiłkami. Ten lekki trunek sprawdzi się także jako orzeźwiający napój. Zwłaszcza, że wina białe najlepiej smakują podane schłodzone. Odpowiednia temperatura serwowania wynosi od 10 do 12 stopni Celsjusza.