Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych wymaga nieco wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie długo przechowywać żywność bez obaw o utratę jej cennych właściwości. Na największą uwagę zasługują świeże produkty i dania, które niestety najszybciej się psują, ale to nie znaczy, że musimy je kupować i przygotowywać codziennie.
Codzienne zakupy mogą okazać się uciążliwe lub wręcz niemożliwe do zrobienia, dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka produktów, z których przygotujemy smaczne i zdrowe dania, przekąski i desery. Jednak po powrocie ze sklepu czeka nas nie lada wyzwanie, jakim jest rozpakowanie zakupów i ich właściwe ułożenie w kuchni i spiżarni.
Szklane pojemniki i słoiki
Jeśli chcemy kupować żywność na dłużej, warto zaopatrzyć się w pojemniki, które zastąpią nam sklepowe opakowania. Najbardziej popularne, uniwersalne, a także ekologiczne są szklane pojemniki, w których możemy przechowywać niemal wszystko. Świetnie sprawdzą się zarówno w lodówce, zamrażarce, jak i w spiżarni, gdzie panuje temperatura zbliżona do pokojowej. Możemy je też zabrać ze sobą na wynos – do pracy, szkoły lub na spacer. Niektóre pojemniki nadają się także do podgrzewania jedzenia w piekarniku lub kuchence (musimy tylko pamiętać, żeby nie wkładać szklanego opakowania z lodówki prosto do rozgrzanego urządzenia). W szkle bardzo dobrze przechowuje się domowe jedzenie, jak gulasz, leczo, sałatka czy zupy, a także przetwory. Możemy w nich zamknąć także suche produkty, jak makaron, ryż, kasza, mąka, cukier, a nawet kawa czy herbata.
Plastikowe opakowania
Drugim popularnym rodzajem opakowań wykorzystywanym w wielu domach są pojemniki wykonane ze specjalnego plastiku. Jeśli chcemy kupić pojemniki, które bezpiecznie wykorzystamy do przechowywania produktów spożywczych, musimy zwrócić uwagę na oznaczenia i informacje od producenta, aby dane naczynie było odpowiednie do kontaktu z żywnością. Tego typu pojemniki możemy trzymać w lodówce lub w kuchni na blacie czy w szafce, ale wiele z nich nadaje się też do mrożenia potraw i pojedynczych owoców lub warzyw. Możemy w nich przechowywać także sery, wędliny, a także produkty konserwowe, które po otwarciu należy przełożyć do czystego pojemnika. Obok sztywnych pojemników z tworzywa sztucznego pojawiły się opakowania silikonowe, które użytkujemy dokładnie tak samo, jak te z plastiku.
Tekstylne woreczki
Niedawno na naszym rynku zaczęły masowo pojawiać się liczne tekstylne opakowania, w których również możemy przechowywać żywność. Najczęściej są to różnej wielkości woreczki wykonane z materiałów, takich jak len czy bawełna. Ale w duchu eko zaczęły też powstawać woreczki szyte np. z kawałków starych firanek. Naturalne materiały są odpowiednie do przechowywania pieczywa, a także świeżych warzyw i owoców. Ich firankowe odpowiedniki świetnie zastępują sklepowe foliówki dostępne na stoiskach ze świeżymi owocami i warzywami. Takie woreczki możemy wykorzystywać wielokrotnie – wystarczy je wyprać, wysuszyć i zabrać ze sobą na kolejne zakupy. Ale nic straconego, jeśli akurat nie zabraliśmy ze sobą żadnego opakowania – w wielu miejscach m.in w sklapach Kaufland możemy je znaleźć na stoiskach właśnie ze świeżymi produktami i wykorzystać już podczas pierwszych zakupów. Wybierając tekstylne woreczki również korzystnie wpływamy na jakość kupowanych produktów, bo dzięki dostępowi tlenu dłużej zachowują one świeżość. Ale to nie wszystko – działamy także w zgodzie z trendem ekologicznym, bo nie przyczyniamy się do zwiększenia ilości niepotrzebnego i trudnego w utylizacji plastiku jednorazowego użytku.