Kolacja biznesowa – zasady savoir vivre

Nie jest żadnym sekretem fakt, że większość poważnych biznesowych decyzji zapada w dzisiejszych czasach poza murami biurowców. Kolacje, bankiety i spotkania biznesowe w restauracjach i kawiarniach stają się coraz popularniejsze. Możliwość rozmowy przy wykwintnym posiłku, w swobodnej atmosferze sprzyja udanym negocjacjom, pozwala zacieśnić więzi i nawiązać nowe kontakty. Jak zorganizować udaną kolację biznesową?

Jak wybrać odpowiednią restaurację?

Wybór restauracji powinien należeć do osoby zapraszającej. Nie kłopoczmy naszych gości pytaniami o to, gdzie chcieliby się spotkać. To niepotrzebne zamieszanie i stres. Miło będzie, jeśli zapytamy, jaką kuchnię preferują. Wybrana przez nas restauracja powinna oferować opcje dostosowane do gustów naszych partnerów biznesowych. Przed dokonaniem decyzji o miejscu, warto się upewnić, że dany lokal jest przystosowany do tego typu spotkań. Podczas kolacji powinna panować kameralna, swobodna atmosfera, a także możliwie niski poziom hałasu. Doskonałą opcją będzie rezerwacja wydzielonej przestrzeni, która dodatkowo jest wyposażona w przydatny podczas spotkania sprzęt np. rzutnik. 

Podstawowe zasady

Zapraszając gości na kolację, pamiętajmy o konkretnych informacjach, które pozwolą nam uniknąć niezręcznych sytuacji. Poinformujmy gości o tym, czy są zaproszeni z osobą towarzyszącą czy sami oraz jaki charakter ma mieć spotkanie, co warunkuje odpowiedni strój. Nie zapominajmy również o przekazaniu dokładnego adresu i godziny spotkania. Jeśli to konieczne udzielmy również stosownych wskazówek dotyczących dojazdu do wybranego miejsca oraz dostępnych miejsc parkingowych. W dobrym tonie jest pojawienie się w lokalu ok. kwadransa przed przybyciem gości, aby ustalić z kelnerem szczegóły spotkania, oraz przejrzeć menu. 

Do zapraszającego należy przedstawienie polecanych przez restaurację dań, jednak to goście dokonują zamówienia jako pierwsi. Sprawy biznesowe powinniśmy omawiać przed posiłkiem, po posiłku lub pomiędzy daniami. Najbezpieczniej będzie rozpocząć spotkanie od lżejszych tematów, pozwolić naszym gościom zjeść spokojnie, a do meritum przejść po konsumpcji. 

Ostatnia uniwersalna zasada, szczególnie istotna w biznesie to punktualność. Pod żadnym pozorem nie pozwólmy naszym partnerom na nas czekać! Szanujmy czas swój i swoich gości.