W życiu człowieka obok pozytywnych emocji, radości i zachwytu, pojawiają się negatywne – złość, wstyd czy frustracja. Chociaż nie są mile widziane, bywają konieczne i potrzebne, aby skłonić nas do pokonania trudności i poprawy jakości życia. Jak wykorzystać negatywne emocje, aby nam służyły, a nie szkodziły? Warto nauczyć się je rozpoznawać i kontrolować. Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci panować nad emocjami.
Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami? Z pomocą terapeuty
Nieuświadomione emocje utrudniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Prowadzą do problemów zdrowotnych, trudności w życiu osobistym i zawodowym. Zwiększają ryzyko uzależnień, stanowią przyczynę agresywnych zachowań i konfliktów. W wielu sytuacjach reagujesz zbyt impulsywnie? Tracisz kontrolę nad emocjami? Czym prędzej poszukaj wsparcia. Odwiedź stronę krzysztofjankowski.com.pl i dowiedz się, dlaczego warto negatywne emocje przepracować z pomocą doświadczonego terapeuty.
Coach, Mentor i psycholog Krzysztof Jankowski pomoże Ci:
- poznać przyczyny reakcji na dane sytuacje,
- rozpoznać wyzwalacze negatywnych emocji,
- opracować sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami,
- nauczyć się panowania nad emocjami.
Jak panować nad emocjami, aby poprawić jakość swojego życia?
Zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje mają swój sens, są ważne i potrzebne. Złość, strach czy frustracja często pojawiają się w życiu człowieka. Same w sobie nie stanowią problemu. Szkodzą, gdy człowiek tłumi emocje lub trwa w nich przez długi czas. Jak kontrolować negatywne emocje?
1. Poznaj siebie, bo tylko to pomoże Ci skutecznie zarządzać emocjami.
Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy łatwo się obrażasz, i czy należysz do osób wybuchowych. Przeanalizuj swoje reakcje na różne sytuacje. Zaakceptuj swoje słabości, bo nie ma ludzi idealnych.
2. Uświadom sobie fakt, że emocje mają ogromny wpływ na życie człowieka.
Zastanów się, ile razy pod ich wpływem podejmujesz impulsywne decyzje lub mówisz coś, czego potem żałujesz. Zdając sobie sprawę z siły emocji, zrobisz ważny krok na drodze do skutecznego panowania nad nimi.
3. Ćwicz samokontrolę.
Należysz do osób impulsywnych? Szybko podejmujesz decyzje, które później okazują się niekorzystne? Zwolnij! Zamiast mówić i działać pod wpływem chwili, zatrzymaj się, weź głęboki oddech i przemyśl możliwe konsekwencje. To sprawdzony sposób na naukę panowania nad emocjami.
4. Wybacz innym – odpuść żal i urazę wobec innych osób.
Nie rozpamiętuj negatywnych doświadczeń. Nie nastawiaj się wrogo do innych osób. Zamiast pogrążać się w negatywnych uczuciach, skup się na tym, co pozytywne, a poprawisz swój nastrój i szybciej nauczysz się panować nad emocjami.
5. Zatrzymaj negatywne schematy.
Gdy w określonych sytuacjach regularnie odczuwasz złość, strach lub inną emocję, nazwij ją i zastanów się, dlaczego pojawiła się w tym momencie w Twoim życiu. Zdystansuj się i zrozum, że emocja jest chwilowa. Pomyśl o działaniu, które pomoże Ci się uspokoić.
6. Ćwicz empatię.
Zamiast obwiniać innych za swoje emocje, skup się na swoich reakcjach oraz popracuj nad empatią. Postaw się w sytuacji innej osoby i postaraj się zrozumieć, co ona czuje. Regularne ćwiczenie empatii ułatwia kontrolowanie własnych emocji. Szukanie winnych na zewnątrz to nic innego, jak oddawanie im władzy nad swoim samopoczuciem.
7. Nie walcz z emocjami.
Gdy w Twoim życiu pojawi się negatywna emocja, nazwij ją, zaobserwuj i pozwól jej przepłynąć. Zwróć uwagę na objawy, jakie odczuwasz w tej chwili. Zamiast walczyć z emocją, spróbuj rozluźnić ciało, oddychaj głęboko i wytrwaj do momentu, aż emocja osłabnie.
8. Popraw komunikację z ludźmi, aby uniknąć błędnych interpretacji tego, o czy mówi druga osoba.
W przypadku nieporozumień łatwo stracić panowanie nad emocjami. Wyrażaj się precyzyjnie i aktywnie słuchaj rozmówcy. Postaw na rzeczową rozmowę. Gdy nie zgadzasz się z czymś, nie wybuchaj, a spokojnie o tym powiedz i przedstaw swoje stanowisko.
9. Relaksuj się systematycznie, a z pewnością nauczysz się panować nad emocjami.
Korzystaj z technik relaksacyjnych, które pomogą Ci wyciszyć się, zredukować stres i wzmocnić odporność psychiczną. Możesz regularnie medytować, ćwiczyć na świeżym powietrzu lub prowadzić dziennik swoich myśli. W trudnych sytuacjach przekieruj myśli na inny tor, skup się na uspokojeniu oddechu i rozluźnieniu mięśni.
10. Przepracuj problemy życiowe, bo często utrudniają one panowanie nad emocjami.
Gdy odczuwasz skutki traumatycznych doświadczeń z przeszłości, rozpamiętujesz dawne niepowodzenia, widzisz przyszłość w czarnych barwach lub nieustannie porównujesz się z innymi, porozmawiaj o tym z psychologiem lub coachem. Specjalista pomoże Ci zrozumieć trudne emocje i je przepracować, co ułatwi rozwiązanie życiowych problemów.