Instalacja fotowoltaiczna – po ilu latach się zwraca?

Wiele osób zastanawia się, po ilu latach zwraca się fotowoltaika. Faktem jest, że montaż wysokojakościowych paneli słonecznych trochę kosztuje, jednak jest to inwestycja, która zapewnia ogrom korzyści. To skuteczny sposób na to, aby uniezależnić się od sieci energetycznej, a tym samym uniknąć dynamicznie rosnących rachunków za prąd. Po ilu latach możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji? O tym w niniejszym artykule.

Zdaniem ekspertów stawki za energię będą wyłącznie wzrastać – nie prognozuje się spadku cen. Właśnie dlatego coraz więcej osób interesuje się alternatywnymi metodami jej pozyskania. Fotowoltaika Bydgoszcz wydaje się zatem bardzo zasadnym wyborem.  

Okres zwrotu PV – od czego zależy?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy koszt montażu instalacji PV zwróci się. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Czynniki, które należy przeanalizować, to m.in.:
– Stawki za energię – im wyższe ceny proponowane przez zakład energetyczny, tym krótszy okres zwrotu. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach stawki poszybują w górę, co powinny uwzględnić osoby niezdecydowane.
– Cena instalacji – technologia stale się rozwija, dzięki czemu wydajne, a zarazem niezawodne instalacje fotowoltaiczne nie kosztują majątku. Montaż paneli słonecznych nie jest już takim obciążeniem finansowym, jak jeszcze kilka lat temu.
– Dotacje – w tym przypadku wiele zależy od aktualnego programu. Trzeba również pamiętać o tym, aby wniosek o dotację złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jego rozpatrzenie oraz załatwienie niezbędnych formalności może trwać kilka miesięcy. Im wyższa kwota otrzymanego wsparcia finansowego, tym krótszy okres zwrotu.

Ile wynosi średni okres zwrotu?

Jak już wspomniano, okres zwrotu w niemal każdym przypadku jest inny. Im niższe zapotrzebowanie na energie, tym niższa moc instalacji. Bezpośrednio przekłada się to na koszt wykonania instalacji, co ma wpływ na okres zwrotu. Poniżej przedstawiono orientacyjne dane – być może pozwolą one rozwiać wątpliwości.
– instalacja o mocy 3,5 kWp – zwrot po około 8,5 roku,
– instalacja o mocy 5 kWp – zwrot po około 7,5 roku,
– instalacja o mocy 7 kWp – zwrot po około 7,5 roku,
– instalacja o mocy 10 kWp – zwrot po około 7 latach.
Warto wiedzieć, że dzięki ulgom termomodernizacyjnym oraz dotacjom typu „Mój Prąd” (maksymalna jej wartość to 5000 zł) możliwe jest skrócenie czasu zwrotu inwestycji o mniej więcej dwa lata. Poza tym są jeszcze programy „Czyste Powietrze”, które również mają duże znaczenie jeśli chodzi o skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.