Czy można pracować jako radiolog w ciąży?

Ciąża to nie jest choroba. W imię tej tendencji powtarzanej jak mantra przez wiekowe i doświadczone kobiety, które niekiedy pracowały ciężko i fizycznie aż do samego porodu, po czym rodziły dzieci i wracały niemal natychmiast dalej do pracy dzisiejsze kobiety również chcą pracować w błogosławionym stanie. O ile dawne obyczaje nas w tej chwili przerażają, o tyle zachowanie dzisiejszych przyszłych mam nie wzbudza zdziwienia. Kobiety chcą się realizować nie tylko na gruncie rodzinnym, ale też i zawodowym.

Rynek pracy a ciąża?

Doskonale zdają sobie sprawę, jak łatwo w dzisiejszych czasach jest wypaść z obiegu. Gdy mają pewną pracę, to szybko z niej nie zrezygnują. Czasem jednak może się to odbywać kosztem zdrowia dziecka. Jest wiele zawodów, które wykluczają możliwość wykonywania swoich obowiązków w okresie prenatalnym. Dlatego też kobiety, które zdecydują się na dziecko muszą albo zgodzić się na przejście na inne stanowisko, albo też pójść na urlop chorobowy. Obecnie jednak lekarze nie szafują zwolnieniami. Raczej starają się zachęcić ciężarną do aktywnego trybu życia. Ciągłe leżenie w łóżku nie wpływa dobrze na naszą kondycję i osłabia mięśnie przed najważniejszym wysiłkiem w życiu. Zawodami, które jednak wykluczają możliwość kontynuacji pracy jest np. radiolog w Opolu. Jest to zawód wymagający bardzo dobrego zdrowia. Każdego dnia przez kilkanaście godzin pracownica narażona jest na działanie silnych promieni rentgenowskich, które bardzo niekorzystnie wpływają na rozwijający się płód. Oczywiście zalecane są stosowne ubrania ochronne. Niestety nie chronią one w dostateczny sposób.


Badania w ciąży

Nie zabierzecie malutkiego dziecka na prześwietlenie, gdy nie zachodzi taka konieczność. Z uwagi na niekorzystne działanie rentgena każda kobieta planująca zajść w ciążę powinna zrezygnować z wykonywania tego zajęcia. Gdy liczy się dobro dziecka nie ma się co zastanawiać. Pracę w każdej chwili można znaleźć z odpowiednim wykształceniem, zwłaszcza medycznym. Najważniejsze dla ciężarnej powinno być dobro malca, zobacz na stronie jak to wygląda http://chudnenadiecie.pl. Gdy mamy wątpliwości, czy nasz zawód jest odpowiedni do wykonywania w okresie prenatalnym zawsze możemy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rozwieje wątpliwości i wyda stosowne zalecenia.