Zawód prywatnego detektywa staje się ostatnio coraz popularniejszy a coraz więcej osób zwraca się do agencjo detektywistycznych o pomoc w różnego typu sprawach. Niestety wiedza większości z nas na temat działalności prywatnych detektywów opiera się głównie o książki i seriale kryminalne. Pozostaje jednak pytanie, czy odzwierciedlają one prawdę, jak w rzeczywistości wygląda praca detektywa i czy może on więcej niż służby państwowe? Tego wszystkiego dowiesz się czytając dalszą część tekstu.
Prywatni detektywi w świetle prawa
Wiedzę na temat działalności tego typu agencji najlepiej czerpać z ustaw. Według jednej z nich ( Dz. U. z 2014 r., poz. 273 z późn. zm.) prywatni detektywi mogą zbierać, przetwarzać i przekazywać informację o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że w swojej pracy powinni się oni kierować etyką zawodową oraz w żaden sposób nie naruszać niczyjej wolności oraz praw człowieka. Szukając profesjonalisty w branży detektywistycznej warto zwrócić się do firmy detektywmagdar.pl, zlokalizowanej przy al. Marcinkowskiego 2a w Poznaniu, z którą skontaktować można się pod numerem tel. 795 921 021 – poziom oferowanych usług na pewno zaspokoi najbardziej wymagających klientów.
Sposób zdobywania informacji
To, w jaki sposób prywatny detektyw będzie zbierał potrzebne mu informacje w dużej mierze zależy od konkretnego przypadku. Inne podejście obierze w przypadku sprawy związanej ze zdradą małżeńską a jeszcze inną zbierając wywiad gospodarczy lub szukając informacji majątkowych. Nie mniej jednak, zdecydowana większość informacji jest przez niego zdobywana za pomocą Internetu. W trakcie etapu tzw. pracy przy biurku detektyw korzysta również z mediów, rejestrów i archiwów państwowych oraz spisów abonentów. Dopiero gdy wszystkie te drogi nie pozwolą mu uzyskać niezbędnych informacji rozpoczyna fazę drugą, czyli pracę w terenie. Polega ona głównie na obserwacji danej osoby, poznawaniu jej planu dnia i nawyków oraz miejsc, które odwiedza. W tej fazie detektyw może podejmować również rozmowy z osobami z otoczenia podejrzanego lub zleceniodawcy, co pozwala zebrać sporą ilość materiału.
Czy robienie zdjęć i podsłuch są dozwolone?
Agencje detektywistyczne mają pełne prawo do robienia zdjęć lub nagrywania wideo, ponieważ ten sposób zbierania informacji jest wiarygodny a przede wszystkim pozwala na ich natychmiastowe dokumentowanie. Są to na tyle mocne i niepodważalne informacje, że mogą stanowić główne dowody w dalszej rozprawie sądowej. Z kolei jeśli chodzi o podsłuch to jego zakładanie często widywane w filmach nie ma przełożenia w realnym życiu a agencje detektywistyczne nie mogą w ten sposób zbierać żadnych informacji. Nagrywanie rozmów poprzez podsłuch lub zakładanie systemów GPS podejrzanym jest niezgodne z prawem i może skończyć się wyrokiem na niekorzyść detektywa.
Prywatny detektyw a RODO
W przypadku działań detektywistycznych RODO praktycznie nie obowiązuje. Oznacza to, że agencje mogą przetwarzać informacje wrażliwe nawet bez zgody osoby podejrzanej. Co ważne, po zakończeniu sprawy detektyw jest zobowiązany do przekazania wszelkich informacji zleceniodawcy z równoczesnym usunięciem ich ze swoich dysków i akt. Detektywa obowiązuje również zachowanie tajemnicy służbowej, która nie pozwala mu przekazywać żadnych informacji osobom trzecim.
Podsumowując prywatni detektywi mają spore możliwości, dzięki którym są w stanie pozyskiwać informacje potrzebne im w śledztwie. Dozwolone są niemal wszystkie metody poza podsłuchiwaniem oraz zakładaniem lokalizatorów, dzięki czemu agencje detektywistyczne sa z reguły bardziej wydajne niż państwowe organy ścigania. W pracy detektywa ważna jest jednak również etyka zawodowa, która wymaga na nim konieczność poszanowania praw ludzkich i nie dążenie do zbierania informacji za wszelką cenę.