Rok 2020 zapisał się w świadomości większości ludzi na świecie jako czas wzmożonego wysiłku nałożonego na walkę z panującą w każdym zakątku globu pandemii koronawirusa COVID-19. Jedną z najskuteczniejszych praktyk w zwalczaniu potencjalnego ryzyka epidemiologicznego jest zasłanie nosa i ust w miejscach publicznych oraz odpowiednia higiena rąk. Właśnie dlatego polski rząd wprowadził taki nakaz 16 kwietnia 2020r.
Sposoby zasłaniani dróg oddechowych
Wymóg prawny zakrywania ust i nosa jest spełniony, jeśli tylko zastosujemy zwyczajną materiałową chustę bądź komin. Osoby, które lubią pobawić się w szycie „zrób to sam” na pewno chętnie uszyją sobie również maseczki ochronne materiałowe z tkaniny bawełnianej. Takie sposoby mają jednak to do siebie, że materiały z których zostały wykonane są zazwyczaj dość ciężkie i zwarte, dlatego niektórym ludziom mogą utrudniać swobodne oddychanie. Aby zatem funkcjonować w bardziej komfortowy sposób można założyć na twarz chirurgiczną maseczkę ochronną.
Jak działają maski ochronne na twarz?
Maseczka chirurgiczna – jej zadaniem jest stworzenie fizycznej bariery ochronnej między naszymi drogami oddechowymi a zanieczyszczeniami krążącymi w powietrzu wokół. Celem noszenia takiej maski jest blokowanie większych cząsteczek aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy. Standardy filtracyjne maseczek chirurgicznych określa norma EN 14683.
Jakie cechy wyróżniają maskę chirurgiczną?
Przykładowa maska medyczna jest wykonana z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej, zazwyczaj z elastyczną, specjalną blaszką u nasady nosa, aby lepiej do niego przylegała. Jest hipoalergiczna, sterylizowana, jednorazowego użytku.
Zasady bezpiecznego korzystania z maseczek ochronnych
Aby maski chirurgiczne spełniały swoje nadrzędne zadanie, czyli ochronę naszego zdrowia, muszą być odpowiednio użytkowane. Korzystając z takiej maseczki jednorazowej należy pamiętać, że nie może być długo noszona, gdyż bardzo szybko nabiera wilgoci z naszego oddechu. Ciepło naszego ciała oraz wydychana wilgoć stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii. Oznacza to, że wykorzystaną maskę medyczną należy wyrzucić. W przypadku masek wielokrotnego użytku nie zaleca się noszenia maseczki dłużej niż 8 godzin, a samą wykorzystaną maskę ochronną należy wyprać w wysokiej temperaturze wody.
W czasach niepewności i ryzyka epidemiologicznego najlepiej jest zaopatrzyć się w sklepie medycznym w paczkę kilkudziesięciu jednorazowych maseczek chirurgicznych, dzięki czemu zawsze będziemy mieli chociaż delikatną ochronę przed wirusami poruszającymi się beztrosko w powietrzu, w którym na co dzień żyjemy.