Jak prawidłowo odkamieniać ekspres do kawy?

Jeśli twój ekspres do kawy robi słabą, nieprzyjemną w smaku, letnią kawę, a jej parzenie trwa dłużej niż zwykle, istnieje prawdopodobieństwo, że w ekspresie nagromadził się kamień.

Zatem nadszedł czas, aby przeprowadzić w ekspresie procedurę odkamieniania i pozbyć się osadów z kamienia.

Jak prawidłowo odkamieniać ekspres do kawy?

Dlaczego odkamienianie ekspresu do kawy jest ważne?

Należy zgodnie z zaleceniami producenta przeprowadzać regularne odkamienianie ekspresu, aby upewnić się, że wiele rur i małych dysz jest czystych i wolnych od osadu z kamienia. Zaleca się odkamienianie ekspresu raz w miesiącu, a co najmniej raz na trzy miesiące, aby zapewnić, że ekspres działa poprawnie, a uzyskiwana kawa jest smaczna i jak najlepszej jakości. To, jak często trzeba odkamieniać ekspres do kawy, zależy od jakości wody, jej twardości, a także od tego, czy używamy wody prosto z kranu czy filtrowanej.

Najlepszą opcją na oczyszczenie ekspresu z osadów kamienia są stworzone specjalnie do ekspresów do kawy odkamieniacze. Niektórzy używają octu, inni kwasku cytrynowego, a są ludzie, którzy używają soku z cytryny jako środka do usuwania kamienia. Każdy naturalny środek odkamieniający działa, choć z różnym stopniem skuteczności, jednak niektóre mogą być bardziej żrące dla twojego urządzenia niż inne, dlatego najlepiej jest zakupić odpowiedni odkamieniacz do ekspresu, zalecany przez producenta.

Odkamieniacz w płynie delonghi dobrze sprawdza się we wszystkich ekspresach do kawy, od mniejszych domowych odmian po w pełni automatyczne ekspresy do kawy. Po użyciu odkamieniacza smak i temperatura kawy z pewnością się poprawią. Odkamieniacz pomaga również przedłużyć żywotność ekspresu do kawy, zmniejszając ryzyko przedwczesnego uszkodzenia spowodowanego osadzaniem się kamienia. Inne zalety odkamieniacza to jego właściwości odkażające i antybakteryjne, biodegradowalna technologia i niekorozyjność, dzięki czemu nie musisz się martwić o przechowywanie odkamieniacza przez długi czas. Jeśli ekspres do kawy nie posiada wskaźnika, zaleca się odkamienianie go przynajmniej raz na dwa miesiące. Poza tym, stosując filtr do wody, urządzenie może być rzadziej odkamieniane.