Indeks glikemiczny sposobem na zbilansowaną dietę

Indeks glikemiczny mówi nam, czy jedzenie podnosi poziom glukozy we krwi szybko, umiarkowanie czy powoli, będzie to bardzo pomocne przy opracowywaniu diety dla cukrzyka.

Różne węglowodany są trawione i wchłaniane w różnym tempie, a indeks glikemiczny jest rankingiem tego, jak szybko każdy pokarm czy napój na bazie węglowodanów powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi po ich zjedzeniu. Możesz zmaksymalizować korzyści z indeksu glikemicznego, przechodząc na jedzenie o niskim IG z każdym posiłkiem lub przekąską. Jedzenie w celu kontrolowania cukrzycy to nie tylko oceny indeksu glikemicznego. Należy także wybierać produkty bogate w błonnik i produkty pełnoziarniste, a także o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, soli i cukru, jako część długoterminowej zdrowej diety. Jeśli skupisz się tylko na indeksie glikemicznym żywności, nie patrząc na inne aspekty, Twoja dieta może być niezrównoważona. Kiedy będzie bogata w tłuszcze, może prowadzić do przyrostu masy ciała, co utrudni kontrolę poziomu glukozy we krwi oraz zwiększy ryzyko choroba serca. Ważne jest, aby pomyśleć o równowadze posiłków, które powinny zawierać mało tłuszczów nasyconych, soli i cukru oraz zawierać więcej owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów oraz ryb. Spróbuj częściej jeść rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca, fasola i fasola granatowa). Rośliny strączkowe mają niski wskaźnik IG, wysoką zawartość błonnika i niską zawartość tłuszczu. Makarony mają zazwyczaj niski lub średni IG, chyba że są rozgotowane. Jedz makarony gotowane „al dente”. Można wypróbować makarony z pełnego ziarna.


Jeśli masz cukrzycę, sprawdź poziom glukozy we krwi 2 godziny po zjedzeniu posiłku o niskim IG. Porównaj ten odczyt z poziomem glukozy we krwi po zjedzeniu podobnego pokarmu o wysokim IG na przykład gotowanych ziemniaków w porównaniu do pieczonych ziemniaków. Dieta która bierze pod uwagę IG, jest bardzo korzystna dla cukrzyków, ale osoby które borykają się z problemem otyłości mogą ją wypróbować. Aby prawidłowo dobrać tego rodzaju dietę można skorzystać z tabeli takiej jak na stronie https://www.fitxpress.pl/indeks-glikemiczny/. Dzięki ściągawce, można bardzo szybko przyrządzić zbilansowany jadłospis.