Funkcjonalny projekt małego mieszkania – praktyczny poradnik

Dobry projekt powinien skupiać się nie tylko na walorach estetycznych, ale również i praktycznych rozwiązaniach. Te z kolei są niezwykle istotne w niewielkich mieszkaniach,  w przypadku których możliwości aranżacyjne znacząco się zmniejszają, a funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni warunkuje komfort życia mieszkańców. Jak zaprojektować małe mieszkanie, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce? Podpowiadamy kilka sprawdzonych w praktyce rozwiązań.

Czym jest układ funkcjonalny wnętrz i dlaczego warto o niego zadbać?

Rozpoczynając projektowanie małego mieszkania, warto obejrzeć realizacje, wykonane przez architektów wnętrz, cieszących się dobrymi opiniami i dużym zaufaniem klientów. I tak po przejściu na stronę Projektowanie wnętrz Agnieszka Lorenc zobaczysz wiele ciekawych rozwiązań, które mogą stać się cennym źródłem inspiracji. Należy przy okazji zwrócić uwagę na tzw. funkcjonalny układ wnętrz. Pod tą nazwą kryje się podział przestrzeni tak, by zapewnić mieszkańcom miejsce do odpoczynku i pracy. Niewielkie mieszkania warto więc podzielić na niezwykle praktyczne strefy. Wśród nich powinno znaleźć się miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków, obszar komfortowego wypoczynku oraz wydzielona sypialnia, zapewniająca nieco intymności. To niełatwe zadanie, które warto jednak podjąć, by codzienne życie w mieszkaniu nabrało nowej jakości.

Jak podzielić przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

Podział przestrzeni w niewielkim mieszkaniu to spore wyzwanie. Aby nie zmniejszać optycznie przestrzeni, należy zrezygnować ze ścian murowanych, stawiając na ich alternatywę, w postaci ścianek działowych. Ich rolę mogą pełnić również meble i regały, które dodatkowo stworzą przestrzeń do przechowywania. Na stronie https://agnieszkalorenc.pl/wnetrza-mieszkalne/kuchnie/ zamieszczono z kolei projekty kuchni z wydzielonym obszarem do przygotowywania, ale również i spożywania posiłków. Takie połączenie to oszczędność czasu i przestrzeni. Brak miejsca na stół zrekompensować można przedłużonym blatem wyspy kuchennej, pamiętając jednocześnie o wyraźnym oddzieleniu strefy jadalnej od miejsca, w którym powstają kolejne dania.

Jak zorganizować przestrzeń do przechowywania?

Aranżacja wnętrza, zwłaszcza tego niewielkiego, powinna być dokładnie przemyślana. Nic dziwnego, bowiem zastosowane rozwiązania będą rzutowały na przyszły komfort życia mieszkańców. Jednym z niezwykle istotnych etapów, będzie wybór odpowiednich mebli, które nie tylko zapewnią przestrzeń do przechowywania, ale również zbudują estetykę wnętrza. 

W artykule „Od czego zacząć projektowanie mieszkania – praktyczny poradnik krok po kroku” podkreślono jednak, że ich zakup powinien poprzedzać wybór nurtu aranżacyjnego, zgodnie z którym będzie urządzone mieszkanie, co znacznie zawęzi obszar poszukiwań. W niewielkich wnętrzach warto postawić na minimalistyczne komody na długich nogach oraz meble wiszące, szafki modułowe i ścienne organiarzy. Doskonale sprawdzą się tutaj również meble do sufitu, maksymalnie wykorzystujące dostępną przestrzeń.  

Co musisz wiedzieć o meblach wielofunkcyjnych?

Analizując organizację przestrzeni do przechowywania w niewielkim mieszkaniu, nie sposób nie wspomnieć również o tzw. meblach wielofunkcyjnych. Pod tą nazwą kryją się meble, łączące w jedną całość funkcje kilku elementów wyposażenia wnętrz. W małych mieszkaniach w szczególności sprawdzą się:

  • łóżka, wyposażone w szuflady, które można wykorzystać do przechowywania pościeli,
  • kanapy, które po rozłożeniu mogą również pełnić funkcję łóżek,
  • sofy z poręcznymi półkami w podłokietniku czy mini regałem na książki w tylnej części,
  • składane stoliki kawowe, wyposażone w półki,
  • siedziska z pojemnikiem.

Jak już zostało wspomniane, funkcjonalne regały mogą również z powodzeniem pełnić funkcję ścianek działowych, zwłaszcza jeśli postawimy na meble na wymiar, idealnie dopasowane do danej przestrzeni.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń małego mieszkania? 

Aby przestrzeń w małych mieszkaniach wydawała się nieco większa, warto zastosować kilka sprawdzonych sztuczek, stanowiących sekret najlepszych architektów. Jedną z nich będzie z pewnością odpowiednio dobrany kolor ścian i podłóg, ale również i mebli, tworzących wystrój wnętrz. W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się jasne kolory. 

Nie należy również zapominać o zwiewnych firankach, które nadadzą wnętrzom lekkości oraz o odpowiednim oświetleniu. W małych mieszkaniach powinno ono przybierać formę kinkietów, taśm LEDowych czy po prostu kolorowych łańcuchów, pełniących funkcje praktyczne, ale również i budujących przyjemną atmosferę. Idealnym rozwiązaniem mogą być również lustra, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale również doskonale ją doświetlą. 

Oszczędność miejsca w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

Oszczędność miejsca w małych mieszkaniach może wydawać się zadaniem nie do zrealizowania. Nic bardziej mylnego. Aby jednak móc cieszyć się z funkcjonalnie zaaranżowanej przestrzeni, warto postawić na minimalizm, wybierając jedynie meble, cechujące się dużą funkcjonalnością. 

Niewielka przestrzeń rodzi konieczność rezygnacji z przedmiotów, pełniących wyłącznie funkcje dekoracyjne. Nie oznacza to jednak, że nie może ona cechować się wysokim poziomem estetyki. Minimalistyczne rozwiązania nie tylko pozwalają racjonalnie zorganizować przestrzeń, ale również nadają jej wyjątkowego stylu i charakteru. Minimalizm warto wprowadzić również do kuchni, zastępując wiele urządzeń jednym robotem wielofunkcyjnym oraz do garderoby, stawiając na ubrania, które mogą skomponować się ze sobą w różne stylizacje.

Oświetlenie małego mieszkania – o czym warto pamiętać?

Temat oświetlenia został już poruszony przy okazji zagadnień, związanych z optycznym powiększaniem wnętrz. Nic dziwnego, bo to niezwykle skuteczny sposób, by stworzyć iluzję przestrzeni i dodać jej nieco ciepła. W małych mieszkaniach warto jednak zadbać o jak największy dostęp do naturalnego światła, które doświetli przestrzeń. 

Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie światła zadaniowego, stanowiącego alternatywę dla oświetlenia sufitowego. Warto pamiętać również o jego odcieniu. O ile ciepłe światło zapewni nam nieco przytulności, o tyle zimne optycznie powiększy przestrzeń, sprawiając, że wyda się ona nieco większa. W tym względzie warto jednak pamiętać przede wszystkim o własnym komforcie, wybierając barwę, przy której będziemy mogli się w pełni zrelaksować, odpoczywając po kolejnym dniu pełnym wyzwań.