Często nieznane: firany na skosy i okna trapezowe

Czasami stajemy przed trudnym zadaniem, gdy nasze okno ma nietypowy kształt. Faktycznie, dobranie firany lub zasłony do okna trapezowego nie jest proste, a pozostaje jeszcze kwestia zamocowanie karnisza!

Dekorując okna, zwykle sięgamy po to, co jest nam już doskonale znane. Nie lubimy eksperymentować, a do podjęcia takiego ryzyka skłaniają nas dopiero bardzo nietypowe okoliczności. Niektórymi spośród nich mogą być na przykład nieregularne okna trapezowe czy skosy. Taka zagmatwana geometria otworu okiennego często nie pozostawia nam innej możliwości i zmusza do sięgnięcia po specjalne zasłony lub karnisze. Bywa to wszakże nieco bardziej kosztowne od klasycznych zakupów w sklepie, lecz jest to w wielu wypadkach jedyne racjonalne rozwiązanie.

Poznajcie okna trapezowe i firany na nie

Nie jest łatwo opisać standardowe okno w kształcie trapezu, gdyż bywają one bardzo odmienne. Na jednym końcu skali znajdują się te niemal prostokątne, a na drugim egzemplarze z kształtu bliskie trójkątom. O ile w drugim przypadku będziemy musieli nagimnastykować się nieco bardziej, to w pierwszym zdołamy skorzystać z niemal standardowej firany na okno trapezowe. Wynika to z tego, że nieco skośne boki pozostaną bez istotnego wpływu na kształt okna, elementy poziome będą niemal równej długości. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak korzystna, spójrzmy choćby na ilustracje na tej stronie https://malgorzata.poznan.pl/okno-trapezowe-w-domu-typu-stodola/, często przy bardzo wyraźnym kształcie, problemem jest już samo umiejscowienie karnisza o odpowiedniej długości. W takim przypadku czeka nas szycie zasłon lub firan na miarę okna trapezowego trapezowe oraz będziemy musieli zamówić specjalny karnisz na wymiar.

Czy wiesz, że zasłony okienne można także wygodnie powiesić na karniszu sufitowym, nawet przy skosach? Warto zobaczyć, jak efektownie i prosto można dopasować karnisz do takich okien, spójrz tylko tutaj na przykładowe aranżacje: https://malgorzata.poznan.pl/jak-zamontowac-karnisz-na-skosach/.

Przypadek drugi, zasłony na skosy okienne

Bardzo podobnie przedstawia się sytuacja tak zwanych skośnych okien, lecz w ich przypadku mówimy zwykle o tylko jednym boku o nietypowym układzie. W pewnym stopniu ułatwia to dobranie do nich odpowiednich zasłon, lecz nie zawsze będzie to tak proste. Najłatwiej, co nietrudno przewidzieć, jest kupić zasłonę na skosy o niewielkim odchyleniu od standardowego kształtu okna. W pozostałych przypadkach może być konieczne sięgnięcie po pomoc pracowni krawieckiej, która uszyje je na miarę. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze zdjęciami gotowych dekoracji i tkanin, na przykład tutaj: https://malgorzata.poznan.pl/zaslony-na-skosy/, które możemy wykorzystać przy szyciu zasłon na skosy. Wspomnijmy tu tylko o: naturalnym lnie, welurze lub żakardzie, które pięknie wyglądają w wielu różnych kompozycjach.

Wnęka w mieszkaniu i zasłona do garderoby

Wiele osób postanawia wykorzystać różnego typu wnęki w mieszkaniu na stworzenie niewielkiej szafy lub garderoby. Jest rzeczą oczywistą, że dodatkowa przestrzeń magazynowa przyda się nam niemal zawsze! O ile montaż samych półek i wieszaków nie nastręczy trudności, to z drzwiami może być inaczej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć zasłon zamiast drzwi! Nierzadko jest to nie tylko tańsze, lecz i bardzo ładne rozwiązanie. Spójrzmy choćby na te wizualizacje: https://malgorzata.poznan.pl/zaslony-do-garderoby-zamiast-drzwi/, widać na nich wyraźnie doskonałe dopasowanie do nowoczesnych wnętrz. To właśnie w projektach skandynawskich najczęściej możemy napotkać zasłony w garderobie. Wynika to po części z dużej wygody takiej instalacji, a po części z elastyczności i otwartości samego stylu.