Niedobory snu lub wypoczynek, który nie daje regeneracji, uważane są za jedne z przyczyn silnych bólów głowy, problemów z depresją czy otyłością. Często jednak popularne niewyspanie, jak i „syndrom poniedziałku” bagatelizujemy, a niektórzy twierdzą, że to normalne, że jest się nie w pełni wypoczętym. Ten niebezpieczny dla zdrowia mit warto obalić w praktyce, a może to zrobić poprzez zastosowanie dziesięciu zasad zdrowego snu!
Po pierwsze, należy zadbać o właściwe warunki w sypialni.
Bardzo duże znaczenie ma temperatura w niej panująca. Najlepiej, gdy znajduje się w przedziale 18 – 22℃, w trakcie snu nie może być zbyt chłodno, ani zbyt ciepło. W tym punkcie zawiera się także potrzeba regularnego wietrzenia sypialni, aby zapewnić wystarczającą ilość tlenu w trakcie wypoczynku.
Druga zasada dotyczy bezpośrednio nawyków związanych ze snem i sypialnią.
Powszechnie zaleca się, aby sypialniane łóżko służyło faktycznie do spania, a nie np. do pracy z laptopem w pozycji leżącej lub oglądania telewizji. Gdy sypialnia silnie kojarzy się ze snem, wówczas proces zasypiania staje się łatwiejszy.
Mówiąc o odpowiedniej sypialni, trudno pominąć kwestie tego, na czym się śpi.
Wyborów jest wiele – sofy, rozkładane kanapy i łóżka z różnymi rodzajami materaców. Najbardziej polecany jest materac termoelastyczny. Wielowarstwowy materac stworzony jest ze specjalnej pianki termoelastycznej, składającej się z tysięcy drobnych komór powietrza. Dzięki temu zapewnia równomierny rozkład ciała, który przekłada się na owocny sen i brak problemów z bólami pleców.
Czwartym obowiązkiem, często bagatelizowanym, jest wybór odpowiedniej poduszki.
Z rozwiązaniem przychodzi również poduszka termoelastyczna. Produkty tego typu gwarantują zdrowe ułożenie karku, mają zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci, w 100% eliminują możliwość osiedlenia się roztoczy i są przyjazne alergikom.
Jak zadbać o zdrowy sen? Aktywność fizyczna, dieta i rozrywka
Piąta zasada to sport
Im bardziej zmęczymy się w trakcie dnia, tym łatwiej zaśniemy wieczorem. Osoby cierpiące na chroniczny brak czasu powinny wygospodarować sobie chociaż 15 minut codziennej aktywności.
Kolejnym aspektem jest zdrowa dieta…
… w której nie powinno występować zbyt dużo nasyconych tłuszczy zwierzęcych i cukru.
Siódmą zasadą będzie ograniczenie jedzenia wieczorem.
Czujność należy zachować także w przypadku napojów alkoholowych – nie zaleca się ich spożywania na wcześniej, niż cztery godziny przed snem.
Ostatnie godziny przed snem to okres, w którym często ogląda się telewizję lub siedzi przed komputerem.
Dla procesu zasypiania a następnie efektywności samego wypoczynku są to bardzo negatywne nawyki, które warto ograniczyć. Paradoksalnie do snu nie należy się również zmuszać. Nie mogąc zasnąć przez ok. kwadrans, warto pójść do innego pomieszczenia, chwilę poczekać i dopiero później spróbować raz jeszcze.
Ostatnia rada dotyczy konsekwentności przestrzegania wszystkich powyższych zaleceń. Zwykle bowiem większość osób kilka z nich już przestrzega, a jednak nie widzi efektów. Aby zobaczyć rezultaty, należy bowiem połączyć wszystkie starania ze sobą.