Zwrot podatku vat 2019

Wiele firm, które często przebywają na terenie UE robi zakupy. Kupuje się towary, kupuje się nawet środki chemiczne, a później po powrocie do kraju można będzie starać się o zwrot podatku VAT.

Nie jest to trudne do wykonania zadanie, ale trzeba będzie się trzymać pewnych reguł. Firma, która stara się o zwrot podatku vat musi być płatnikiem tego podatku i musi działać na terenie Polski. Wtedy można będzie przystąpić do wypełniania specjalnego wniosku. Najlepiej jest to zrobić w formie elektronicznej, bo przyspieszamy dotarcie dokumenty do urzędu skarbowego. Jeśli zwrot podatku vat z zagranicy nam się należy to otrzymamy pieniądze wypłacane w złotówkach. Nigdy nie otrzymuje się pieniędzy wypłacanych w walucie innego kraju niż ten, którego jesteśmy płatnikami. Wniosek najlepiej jest złożyć tak szybko jak to tylko będzie możliwe, bo dzięki temu przyspieszymy wykonanie wszystkich procedur i pieniądze trafią na nasze konto. Najdłuższe oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku to aż osiem miesięcy, dlatego im wcześniej zaczniemy się tym interesować tym lepiej dla nas.


Składanie wniosku

Nie każdy będzie mógł się starać o pieniądze ze zwrotu podatku vat. Głównie rozchodzi się tutaj o kwotę. Nie może to być mniej niż pięćdziesiąt euro w przeliczaniu na rok i nie może być mniej niż czterysta euro w przeliczeniu na trzy miesiące. Na początku wniosek rozpatrywany jest w naszym urzędzie skarbowym. Wtedy urzędnicy sprawdzają firmę i to, co kupowała. Jeśli z dokumentów wynika, że firma jest płatnikiem vat to nie pozostaje urzędnikom nic innego jak wysłać deklaracje do państwa, od którego chcemy odzyskać podatek. Kraj, do którego wysyłana jest deklaracja ma cztery miesiące na podjęcie decyzji. Jeśli czegoś nam będzie brakowało w dokumentacji, która jest wysłana do członkowskiego kraju to proces ten się znowu wydłuży. To, dlatego trzeba wszystko bardzo dokładnie przygotować żeby za pierwszym razem otrzymać pieniądze ze zwrotu podatku vat. Proces otrzymania pieniądze z podatku vat jest dość skomplikowany, dlatego zajmuje to tyle czasu.