Zakończenie nauki i zdanie egzaminu na prawo jazdy to zwykle moment, w którym zastanawiamy się nad wyborem swego pierwszego samochodu. Decyzja ta nie jest nigdy prosta. Czym kierować się przy jej podejmowaniu?
Jaki powinien być nasz pierwszy samochód?
Warto przede wszystkim wybrać wóz stosunkowo tani. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nasze umiejętności nie są jeszcze najwyższe — może nam się więc zdarzyć np. zarysowanie lakieru lub uszkodzenie błotnika. W przypadku niedrogiego samochodu szkody takie można uznać za akceptowalne. Auto dla nowicjusza powinno być przy tym proste w użytkowaniu i niezawodne. Dobrym pomysłem jest zakup wozu na gwarancji — według informacji, dostępnych w serwisie auto-komis.info.pl, można znaleźć sprzedawców, którzy udzielą jej również przy zakupie samochodu używanego.
Jakie kwestie finansowe trzeba brać pod uwagę przy zakupie pierwszego wozu?
Chociaż nasz pierwszy samochód nie będzie zapewne drogi, jego zakup oznacza duży, jednorazowy wydatek. Może on być sporym obciążeniem dla naszych finansów. Dobrym pomysłem jest więc zakup auta na raty. Jak podaje serwis Salony samochodowe w Gdyni, usługa taka jest dostępna praktycznie dla każdego.
Inną ważną kwestią jest wykupienie ubezpieczenia OC. Obowiązek ten dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, a brak ważnej polisy może zakończyć się wysoką karą. Warto wybrać więc samochód niewielki, wyposażony w silnik o niskiej pojemności (to w oparciu o ten ostatni parametr, obliczana jest podstawowa wysokość składki). Wóz taki będzie przy okazji zużywał mniejszą ilość paliwa, co dodatkowo poprawi ekonomikę jego eksploatacji.
Jak dobrać samochód, odpowiadający potrzebom młodego kierowcy?
Podjęcie decyzji o zakupie pierwszego auta powinno być poprzedzone analizą naszych faktycznych potrzeb. Mogą być one bardzo różne. Przykładowo: niektórzy spośród świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy będą samochodu używać jedynie okazyjnie, na przykład podczas wycieczek za miasto, inni — między innymi ci, którym zapewni on możliwość dojazdu do pracy — będą korzystać z niego praktycznie każdego dnia.
W drugim z wymienionych przypadków rozsądnym krokiem może być zakup auta z instalacją LPG. Ważna jest również przewidywana liczba pasażerów — jeżeli samochód służyć ma tylko nam, nie warto decydować się np. na zakup modelu kombi. Nie jest również dobrym pomysłem nabycie — jako pierwszego w życiu — auta o sportowym zacięciu: będzie ono drogie w eksploatacji, a zapanowanie nad nim może stanowić dla nas poważny problem.
Jaki samochód zapewni bezpieczeństwo osobie, która niedawno zdobyła prawo jazdy?
Podczas zakupu pierwszego samochodu warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Dobrym pomysłem będzie wybór wozu wyposażonego w poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy i ABS. Obecnie jest to swoisty standard, jednak w wypadku samochodów używanych — szczególnie tych starszych — wyposażenie to nie jest już tak oczywiste.
Specjaliści zalecają również, by dokładnie zweryfikować stan techniczny nabywanego auta. Warto w tym celu sięgnąć po pomoc eksperta lub chociaż pokusić się o sprawdzenie numeru VIN. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi poznamy całą historię pojazdu, w tym również fakty, często ukrywane przez sprzedawców (np. informacje o wypadkach).