Najlepsze gry dla dzieci

Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji dla najmłodszych. Gry planszowe, gry karciane i wiele, wiele innych. Czy każda gra jest dla dziecka odpowiednia? I jak zainteresować dzieci wartościowymi aktywnościami, nieskoncentrowanymi na komputerach i urządzeniach mobilnych? Wyjaśniamy.

  1. Rozwijające zabawy dla najmłodszych
  2. Wybór najlepszych gier i zabaw dla dzieci

Rozwijające zabawy dla najmłodszych

Jakie powinny być idealne gry i zabawy dla dzieci? W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć mnogość zabawek przeznaczonych dla dzieci, tych najmłodszych, kilkumiesięcznych i nieco starszych, aż do wieku nastoletniego. Warto pamiętać o tym, że zabawki mają bardzo istotny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego też to, jakie wybierzemy może zaważyć na tym, jak będą postrzegały świat. Zabawki mogą kształtować także zainteresowania i hobby przyszłych dorosłych. Stąd tak ważne jest, aby obok plastikowych lalek, żołnierzyków czy pistoletów znalazły się także gry edukacyjne, które obok dobrej zabawy gwarantują solidną porcję ważnych informacji. Gry dla dzieci takie jak quizy czy gry słowne. Ciekawą propozycją są też przewlekanki. Ćwiczą zręczność i cierpliwość, a plansze takie jak ciało człowieka czy rozmaite gry oparte na mapach Polski i Europy rozwijają wiedzę geograficzną.

 

Wybór najlepszych gier i zabaw dla dzieci

Wiemy już jakie powinny być rozwijające gry dla dzieci, zastanówmy się więc nad tymi, które są oceniane jako najlepsze. W dzisiejszych czasach rodzice walczą z grami wideo, które każdego dnia pochłaniają tysiące dzieciaków. Internetowe gry zręcznościowe czy popularne gry strategiczne to świetne zabawa i nauka zarazem, ale jak wiadomo, serwowane w odpowiednich dawkach. Wśród topowych gier i zabaw dla dzieci znajdą się gry towarzyskie – takie jak dobrze znane i lubiane kalambury, gry słowne, skojarzeniowe czy gry karciane. Duże znaczenie gier towarzyskich bierze się z możliwości spędzania czasu z innymi, a więc, już nie tylko sama gra jest zabawą i rozwijającą aktywnością. Poza tym, dziecko ma szansę przebywać z innymi, uczyć się od nich, a także rozwijać swoje kompetencje pracy w grupie. Są to bardzo przydatne umiejętności w codziennym funkcjonowaniu w szkole i później, w dorosłym życiu. Mówiąc o zabawach towarzyskich, trzeba wymienić także gry rodzinne. Przebywanie z najbliższymi i wspólna zabawa to idealny sposób spędzania wolnego czasu, jaki rodzice mogą zapewnić swojemu dziecku. Mogą postawić na rozwijające myślenie gry logiczne, gry słowne czy wspomniane wcześniej gry strategiczne.