Szkolenie psów może kojarzyć się z ćwiczeniami czworonogów na potrzeby służb mundurowych lub przygotowaniem ich do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Jednak prawda jest taka, że szkolenie powinien odbyć każdy pies. Trening właściwego zachowania jest niezwykle ważny, by zarówno pies, jak i jego właściciel mogli czuć się bezpiecznie. Dodatkowym atutem szkolenia jest budowa pozytywnej relacji czworonoga z właścicielem. Jak więc wyszkolić psa, by był posłuszny i szczęśliwy? Kilka porad znajdziesz poniżej.
Kiedy zacząć szkolenie?
Najlepszym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest wiek szczenięcy. Szacuje się, że dobrze je zacząć około ósmego tygodnia życia psa. Najlepiej szkolenie rozpocząć już od momentu pojawienia się nowego członka rodziny w naszym domu. Na początku oczywiście skłonienie psa do posłuszeństwa może wydawać się trudne, ale im szybciej rozpocznie się szkolenie, tym szybciej można osiągnąć zamierzone rezultaty. W tym celu warto zapisać czworonoga na szkolenie psów w Gdańsku, gdzie doświadczony behawiorysta nauczy Cię odczytywać psie sygnały i pomoże Ci usprawnić komunikację z pupilem. Należy także wspomnieć, że szczeniaki uczą się o wiele szybciej niż starsze psy, dlatego tak ważna jest ich wczesna nauka.
Jak wyszkolić psa?
W szkoleniu psa niezwykle ważna jest cierpliwość i spokój. Psy czują nasze emocje więc jeśli podczas treningu będziemy sfrustrowani, to zniechęci to czworonoga do pracy. Układanie psa wiąże się z powtarzaniem ćwiczeń wielokrotnie, tak by zwierzę mogło utrwalić sobie daną czynność. Jeśli będziemy cierpliwi, to osiągniemy sukces. Kolejną ważną kwestią jest konsekwencja w działaniu. To Ty jesteś szefem w tej drużynie i musisz przypominać zasady i konsekwentnie dążyć do ich wypełniania. Konsekwencja to klucz do osiągnięcia sukcesu w szkoleniu z psem.
Jak nauczyć psa komend?
Podczas szkolenia musisz pamiętać, że komendy mają być proste i zrozumiałe dla psa, dlatego jeśli raz użyłeś słowa do nogi, używaj go już stale, nie zmieniaj na inne formy np. “chodź”, ponieważ pies może czuć się zdezorientowany i nie wiedzieć, o co Ci chodzi. Pies nie rozumie ludzkiej mowy, ale możemy nauczyć go reagować na określone dźwięki. Żeby to zrobić, musimy wytworzyć u psa skojarzenia, które będą polegać na łączeniu danego słowa z konkretną czynnością. Jeśli mówisz daną komendę np. “siad” oprócz samego wypowiedzenia słowa, pokaż psu, co masz na myśli. Możesz ręką sprowadzić go do pozycji siedzącej. Wtedy po jakimś czasie, pies bez dodatkowych bodźców będzie już znał tę komendę.
Aktywność fizyczna pupila
Tak jak w przypadku człowieka, tak i u psa ważna jest dotlenienie organizmu. Aktywność fizyczna sprawi, że pies pozbędzie się nadmiaru energii, a stymulacja intelektualna podczas zabaw i spacerów pomoże psu w szybszym uczeniu się. Dobrą praktyką jest ułożenie planu dnia, by trening mógł odbyć się podczas spacerów z psem.
System nagród podczas szkolenia psa
Niezwykle ważne w nauce jest też chwalenie pozytywnych zachowań psa i ignorowanie tych złych. Jeśli pupil zaczyna po Tobie skakać, a próbujesz nauczyć go tego nie robić. W takim przypadku nie reaguj, przywitaj się z psem dopiero w momencie gdy przestanie skakać. Wtedy szybko zrozumie, że grzeczne siedzenie i merdanie ogonem będzie nagrodzone Twoją uwagą i możliwością przywitania się.
Szkolenie psów ma na celu nauczenia ich odpowiedniego zachowania. Umiejętności, jakich uczymy naszego czworonożnego przyjaciela, powinny być uporządkowane w kolejności od tych najważniejszych do tych mniej ważnych, czyli tzw. sztuczek. Najpierw warto skupić się na wyrobieniu u psa odruchu przybiegania na nasze zawołanie. Nie każdy jednak jest w stanie ułożyć psa samodzielnym szkoleniem. Czasem też okazuje się, że mimo chęci i prób pupil wymyka nam się spod kontroli. Warto wtedy rozważyć fachową pomoc behawiorysty, by wspomógł nas w procesie szkolenia psa.